YEA İnsan Kaynakları Özlen Karaçal: İlk Mülakat Deneyiminiz Korkulu Rüya Olmasın

YEA 5. haftada bilişim teknoloji alanında iş arıyorsanız mutlaka görüşmeniz gereken danışmanlık firmalarından biri olan ve hizmet kalitesiyle fark yaratan BrainArt HR'ın kurucusu Özlen Karaçal vardı. 

Oturumda İlk Mülakat Deneyiminiz Korkulu Rüya Olmasın’ı anlattı.

 

Özgeçmiş nedir?

Özgeçmiş kişiye özel bir özet niteliğindedir. Bir nevi bizim kartvizitimizdir. Bir pozisyona girerken kapıyı aralamamızı sağlayan ana malzemedir. Dolayısıyla çok önemlidir ve özen gösterilmelidir.

Deneyimlerinizi asla küçümsemeyin. Bu bir staj da olsa kısa süreli bir işte çalışmış dahi olsanız mutlaka yazmalısınız. Çünkü siz ne kadar bir şey öğrenmediğinizi düşünürseniz düşünün mutlaka birçok şey öğrenmişsinizdir.

 

CV Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır ?

Belki bu yazıyı okurken aklınızdan CV’nizi güncellemek veya baştan yazmak geçiyor olabilir. Genel olarak üniversite öğrencileri olduğumuz için de çok fazla tecrübemiz olmayacaktır. Bu anlamda Cv’nizi en fazla 2 sayfa olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Bilgilerinizi özet bir şekilde ve anahtar kelimeler kullanarak yerleştirin.

Gözü yoran punto ve fontlar kullanmamaya özen gösterin. (Times New Roman veya Arial kullanabilirsiniz.)

CV Hazırlamayla İlgili Tüm İçeriklerimiz:

CV Hazırlarken Bunları Asla Yapmayın!

Korkulu Rüyamız: CV Hazırlama

Sizi Bir Adım Öne Taşıyacak Farklı Ve Yaratıcı CV Hazırlamak İçin 6 Platform

Özgeçmişe Yabancı Dil Bilgisi Nasıl Eklenir?

Özgeçmişimizde Kişisel Becerilerimizden Bahsetmeli Miyiz?

Özgeçmiş Oluşturmak İçin 5 Adım

Özgeçmişlerimizi Hazırladık, Peki Bizi Diğerlerinden Ayıran Ne?: Olmazsa Olmaz 21 Kelime

Kişisel Bilgiler

Size ulaşabilecekleri iletişim bilgilerinizi yazın ancak bunu yaparken mailinizde değişik isimler kullanmaktan kaçının. Örneğin lavantaliyaprak, ugurbocegi, banabirisverlütfen gibi. 

Adresinizi detaylı yazmanıza gerek yok ancak il ve ilçesini mutlaka yazın.

 

Ön yazı

Kariyer hedefinizi veya önyazınızı yazmak istediğinizde bunu biyografinizle karıştırmayın.

Buraya hedeflediğiniz firmaya ve pozisyona yönelik cümleler yazın.

Bu cümleleri yazarken mutlaka sizi ön plana çıkaracak deneyimlere, yönlere odaklanın. Ayrıca o pozisyonu (eğer staj başvurusuysa stajı) neden istediğinizi, firmaya ne katabileceğinizi de kısaca açıklayın.

Ön yazı hazırlamayla ilgili yazılarımız:

Etkili Ön Yazı Teknikleri

 

Staj Tecrübesi

Staj deneyimleri çok önemlidir. Siz önemsemeseniz bile oradan mutlaka bir şey öğrenmişsinizdir. Burada anlatmanız gereken cümleleri şu sorulara cevap vererek doldurabilirsiniz:

Stajınızı hangi bölümde/alanda yaptınız?

Hangi şartlar altındaydınız?

Bu işi kimlerle yaptınız?

Nasıl bir iş yaptınız ?

Sorularına edilgen fiil yapısıyla (yapıldı, edildi) cevap verebilirsiniz.

 

Özgeçmişinize baktığınızda cümle ve imla hataları veya karmaşık bir görünüm sizin geri plana düşmenize sebep olabilir. Bu yüzden CV’nizi göndermeden önce mutlaka defalarda okuyun, kontrol edin veya yakınlarınıza gösterin.

 

İş Tecrübesi

İŞ tecrübeniz varsa kronolojik olarak yazabilirsiniz. Ancak mutlaka pozisyonunuzu ve iş tanımınızı yazmak çok önemlidir. Ancak gereksiz detaylara da yer vermeyin.

 

Sertifika ve Alınan Kurslar

Hedeflediğiniz alanla ilgili aldığınız sertifika veya belgeleeri özgeçmişinize yazabilirsiniz. Eğer çok falza sertifika kovalayan biriyseniz bunları kategorilendirin.

Örneğin;

  1. Kategori: Kişisel gelişiminize yönelik tamamladığınız kurslar: Sunum Teknikleri, Beden Dili, Diksiyon eğitimleri gibi
  2. Kategori: Her meslekte işinize yarayabilecek olan eğitimler: MS Office gibi
  3. Kategori: Üzerinde uzun zaman harcadığınız ve geçerliliği olan sertifikalar: MEB veya uzun süreli kurslardan alınmış olanlar

Cv’niz sadece kapıyı aralar. Oradan içeri girmek sizin yetkinliklerinize, becerilerinize, zekanıza ve işe uygunluğunuza göre değişir. Çünkü çok fazla rakip olduğu için bazı imkanlar giderek zorlaşıyor. Dolayısıyla okul ortalamanız, iş disiplininiz ve spesifik yeteneklerinizi mülakatta yansıtmanız çok önemlidir.

 

Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler Nelerdir?

İlk karşılaşma sırasında enerjik, kendine güvenen, gözünden ışık saçan insanlar bir adım önde olacaktır.

Oturuşunuz, vücut diliniz, ses tonunuz ve kibarlığınız çok önemlidir.

Önemli olan bir diğer husus ise, o işe veya staja olan ilginizdir. 

Cv hazırlarken dikkat etmemiz ve mülakatlarda yapmamız gerekenleri anlatan Özlen Karaçal'a çok teşekkür ederim. 

Her oturumun özetini paylaştığım gönderileri takip etmek için buraya, geleceğin yönetici adaylarının 6 ay boyunca 120 farklı şirketler buluştuğu Young Executive Academy’nin ikinci dönem başvurularından haberdar olmak için buraya tıklayabilirsiniz

 

Özgün İçerik 

 

 


Atakan Güngör

Yıldız Teknik Biyomühendislik 2. sınıf öğrencisiyim. Öğrenci Kariyeri'nde 1.5 yıldır Organizasyon Ekibi'nde ve Mart ayından beridir de Yazar Ekibi'nde bulunmaktayım.

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.