Öğrenci Kariyeri Banner

Bilim101: Roketle Uçan İlk İnsan

Bilim101: Roketle Uçan İlk İnsan

Wingsuit adı verilen özel bir tulum giyerek bir yükseklikten atlamak, sky diving, yamaç paraşütü gibi ekstrem sporlar son dönemlerde oldukça popüler. Bilim kurgu filmlerinden ve bilgisayar oyunlarından aşina olduğumuz roketle uçma fikri ise son dönemlerde üstünde epey durulan bir konu oldu. Bazı ülkeler bu uçuşu gerçekleştirebilecek aletler tasarladı ve gelecek yılları etkisi altına alacak gibi görünüyor.

skydivinglagarihasan

Günümüzde de savunma sanayisinde oldukça fazla kullanılan roketlerin ilk örneklerinden birisi ise Anadolu topraklarında ateşlendi. Dolayısıyla roketle uçma fikri hiç de yeni bir proje değil. Tarihi ise Osmanlı Devleti’nin IV. Murat Devri’ne dayanıyor.

roketlagarihasan

Kahvehaneler ve tütün ürünlerini yasaklaması ile bilinen IV.Murat’ın çocukları ile ilgili kesin bilgilere ulaşmak çok kolay değil ancak kendisinden sonra oğlunun değil de kardeşi İbrahim’in tahta çıktığı biliniyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde ise IV.Murat’ın tek bir çocuğundan söz ediliyor : İsmihan Kaya Sultan. Seyahatname’nin 6.cildinde adı geçen Kaya Sultan’ın doğumu üzerine yapılan eğlenceler tarihe geçecek bir olaya tanıklık eder.

lagarihasandenemeroket

Çok da iri yapılı olmayan, Hasan Çelebi isimli bir kişi IV. Murat’a kendi tasarladığı roket ile uçacağını iddia eder. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin de kanatları ile havada uçtuğu iddiası halk arasında karışıklıklara neden olduğu için IV.Murat bu fikre sıcak bakmaz ancak yine de Hasan Çelebi’ye şans verir. Sarayburnu’na çağrılan Hasan Çelebi, Padişah’a tasarladığı roketi tanıtır ve teknik bilgiler verir. Padişah’a “Seni Hüda’ya ısmarladım, ben İsa Nebi ile konuşmaya gidiyorum.” diyen Hasan Çelebi’nin roketleri yardımcıları tarafından ateşlenir. Gökyüzüne yükselen Hasan Çelebi, barutların bitmesi üzerine sırtındaki kanatları ile süzülerek denize düşer ve daha sonra yüzerek karaya çıkar. Farsça “zayıf ve çelimsiz” anlamına gelen Lagari ismi verilen Hasan Çelebi bir kese altın ile ödüllendirilir ve 70 akçe ile sipahi yazılır ancak Kırım’da Giray Han’ın hizmetinde iken hayatını kaybeder.

lagarihasanminyatur

Günümüzün en önemli tarihçilerinden birisi olan İlber Ortaylı da Lagari Hasan Çelebi’nin roketle uçuşunun gerçek olduğunu belirtir. Ancak MythBusters programının “Crash and Burn” bölümünde uçuş tekrar denenmiş, Evliya Çelebi’nin verdiği bilgilere göre gerçekleştirilen deneme başarısız olmuştur.

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Haliç’in Timsahı: Taht-el Bahir

Da Vinci’nin Hayalini Gerçekleştiren Türk

Bilim101: Nobel’den Çanakkale’ye

Bilim101: Kaybolan Devridaim Makinesi


Egehan Uğraş

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisi

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.