Öğrenci Kariyeri Banner

İçlerinde Türkiye'den 2 İsmin Bulunduğu 50 Yaşın Üzerinde, Dünyanın En Başarılı Kadınları Açıklandı!

İçlerinde Türkiye'den 2 İsmin Bulunduğu 50 Yaşın Üzerinde, Dünyanın En Başarılı Kadınları Açıklandı!

En popüler iş dergilerinden biri olan Forbes, 50 yaş ve üzerindeki dünya çapında en başarılı kadınları listeleyen "50 Over 50" listesini paylaştı. Listede yer alan iki türk isim ise Gamze Cizreli ve Gülden Türktan oldu.

Forbes'un yayınladığı "50 Over 50" isimli listede,  Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'da 50 yaşı geçen en başarılı kadınlar sıralandı. Türkiye'den Gamze Cizreli ve Gülden Türktan, 50 Over 50 listesinde yer almayı başaran isimler oldu.

50 Over 50'ın, oldukça kapsamlı bir liste olduğunu söyleyebiliriz. Listede bilim insanları, siyasetçiler, iş dünyasının önde gelenleri ve kurucular bulunuyor. Listeye girmeyi başaran Türklere baktığımızda ise, Gamze Cizreli'nin yönettiği restoranlar, Gülden Türktan'ın ise geliştirdiği ekonomi politikaları ile 50 Over 50'de yer aldıklarını görünyoruz.

Gamze Cizreli 

BigChefs isimli restoran zincirlerinin kurucusu olan Gamze Cizreli hakkında şu ifadelere yer verilmiş: 

"Türkiye’nin önde gelen restoran girişimcilerinden biri olan Cizreli, Türkiye’nin 12 ilinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 şehirde 69 restoran işleten ve Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuveyt’te de faaliyet gösteren BigChefs’i işletiyor.

Cizreli daha önce kahve dükkanı işletmesi Cafemiz, bir pastacılık ve fırıncılık girişimi olan Kuki House ve bir Uzak Doğu mutfağı işletmesi olan Quick China’yı yönetmiştir. Banka kredisi alarak 2007’de BigChefs Cafe & Brasserie’yi kurmuştur. Bugün, işletmede 3.500’den fazla işçi çalışıyor.

130 binin üzerinde Instagram takipçisi bulunan Cizreli, Kagider, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ve Türkiye Restoranlar ve Eğlence Derneği’nin yönetim kurullarında yer alıyor."

Gülden Türktan 

Dünyanın en büyük ekonomisini bir araya getiren G20'nin kadınlar hakları ve toplumsal eşitlik çalışmaları yürüten versiyonu olan W20'nin (Women 20) kurucularından olan Gülden Türktan, şöyle anlatıldı: 

"Gülden Türktan, tüm G20 ülkeleri için ekonomik büyümeyi ve toplumsal cinsiyete dayalı ticareti desteklemeyi misyon edinmiştir. G20'nin kadın odaklı sosyal yardım grubu W20-Women 20'nin kurucu başkanı olan Türktan, düzenli olarak kadınlarla ilgili kamu politikası konuları ve düzenlemeler hakkında konuşuyor. İstanbul merkezli politika lideri, işyerinde kadınlar için bir fırsat eşitliği programı olan ZEE'nin oluşturulmasına da yardımcı oldu."

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.