Öğrenci Kariyeri Banner

16-24 Yaş Arası Gençleri Kapsayan NEET Nedir?

16-24 Yaş Arası Gençleri Kapsayan NEET Nedir?

NEET çeşitli sebeplerden dolayı iş ve eğitim hayatına atılmakta zorlanan gençleri tanımlayan bir kavram. Bu zorluk, gençlerin aynı zamanda evlerine hapsolmasına da neden oluyor.

Dünyanın farklı yerlerinde farklı kelimelerle ifade edilen NEET, son yıllarda çok sık rastlanan bir yaşam biçimi olarak karşımıza çıkıyor. “Ne eğitimde ne istihdamda” (Not in Education, Employment, or Training) ifadesinin kısaltması olan NEET, işsiz olan ve eğitim veya mesleki eğitim almayı istemeyen kişileri tanımlamak için kullanılıyor.

Çoğunlukla 16-24 yaşlarındaki gençleri kapsayan bu kavram, ilk olarak işsizlik oranları hakkında araştırmalar yapılırken İngiltere’de ortaya çıkmış olsa da diğer ülkelere de sıçrayarak zamanla farklı terimlerin türemesine sebep olmuş durumda.

 

NEET Oranında İkinci Sıradayız!

Neet gençlerinin yaygın olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de ise Habitat Deneği tarafından ortaya atılmış “ev genci” kavramı bulunuyor. OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) tarafından yapılan araştırmalar neticesinde NEET oranında en çok gelişme kaydeden 2'nci ülkenin ülke Türkiye olduğu belirtiliyor.

Araştırmada yer alan ülkeler arasında Türkiye’deki NEET olan genç nüfusu diğer ülkelerinkinden iki kat daha fazla olarak kaydedilmiş. Bu oranlara bakıldığında ülkemizde ciddi derecede iş ve eğitim alanında motivasyon isteksizliği olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Araştırma sonuçalrına göre; engelli, göçmen/mülteci olmanın yanı sıra işsizlik oranlarının fazlalığı, kırsal kesimde yaşamak, çalışma koşulları, aşırı koruyucu aile tutumları gibi etkenlerin çoğunlukta olduğu ifade ediliyor. Ayrıca gençlerin ev halkının ekonomisine bağlı olması sebebiyle eğitim veya çalışma isteğinin düşük hatta hiç olmaması onların evde kalmasına ve sosyal hayatlarından kopmasına neden olan asıl sebepler arasında.

Araştırmacılar aynı zamanda NEET olarak geçirilen sürenin artmasına bağlı olarak iş veya eğitim hayatına atılma durumunun da zorlaşacağını vurguluyor. Bu sürecin engellenmesi veya olabildiğince kısa tutulabilmesi için hem NEET gençlerine hem de ülke sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç olduğu söylenebilir. 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.