Uzayda Bir Gezintiye Var Mısınız?

Uzayda Bir Gezintiye Var Mısınız?

Space Perspective adlı şirket uzay turizmi için kolları sıvadı! Stratosfer balonları kullanarak uzay gezileri düzenlemeyi planlayan şirketinin ilk test uçuşları 2021’ de.

Jules Verne’ in Balonla Beş Hafta romanı şimdi bambaşka boyutlarda gerçek olmaya hazırlanıyor. Yeni bir şirket uzay turizmi sektörüyle ilgili planlar yapıyor. Jane Pyonter ve Taber MacCallum’ un kurduğu Space Perspective yüksek irtifa balonlarıyla yükselen basınçlandırılmış kapsüller kullanarak atmosferin üst sınırlarına uçmayı hedefliyor. Kapsüller 8 yolcu kapasiteli olacak ve 6 saat süren uçuş kişi başı 125 bin dolara mâl olacak.

Şirketin planı “Neptune Uzay Gemisi” adlı kapsülleriyle hem turistik geziler düzenlemek hem de araştırma uçuşları yapmak. Gezegen yüzeyinden 30 kilometre yukarıya çıkacak olan kapsüller teknik olarak uzayda sayılmıyor. Şirketse misafirlerine Dünya’ nın kavisi ve benzeri pek çok fantastik manzara vaat ediyor.

Toplam altı saat süren uçuşlar iki saat yükseliş, iki saat atmosferin zirvesinde gezinti ve iki saat alçalış şeklinde gerçekleşecek. Florida’ daki Kennedy Uzay Merkezi’ nden fırlatılması planlanan kapsüller geri döndüklerinde de Atlantik Okyanusu’ na inecek. Orada hazır bulunan bir gemi, yolcuları ve kapsülü alacak. Space Perspective’ in bütün uçuşları FAA (Federal Havacılık Kurulu)’ nın gözetimi altında yapılacak. İlk uçuşuna en az birkaç sene olan gezintiler için şimdiden pek çok devlet dairesiyle yakın temaslar kuruluyor, izinler alınıyor.

Bu planlar tanıdık geliyorsa Space Perspective’ in kurucularının geçmişte benzer hedeflere sahip başka bir şirket kurmasından dolayı olabilir. Poynter ve MacCallum eskiden de World View’ i birlikte kurmuşlardı. World View balonlarla uzaya kargo taşıyan bir şirketti ve uydu parçaları taşımacılığı yapıyordu, hedeflerinden birisi de balonlara bağlı kapsüllerle insan taşımacılığıydı.

Uzay Turizmi' nde İşler Kızışıyor: Yüksek İrtifa Balonları ile Uzay Macerası!

World View hala çalışmalarına devam etse de geçtiğimiz yılın şubat ayında Poytner’ in CEO’ luğu sona ermişti. Merkezi Arizona’ da olan şirket aynı yerde bir üretim ve bir fırlatma alanına sahip düzenli olarak gönderilen balonlarla uzay teknolojilerini geliştirmeye devam ediyorlar.

Şirketten isimler Space Perspective’ in tamamen bağımsız bir şirket olduğunu söylüyor. Florida merkezli uçuşlarla lokasyon olarak bile ayrı duracaklar. Gelecek planları arasında Alaska ve Hawaii’ deki özel uçuş alanlarını kullanmak var. Uluslararası uçuşlar daha da gelecekteki planları.

Space Perspective’ in test uçuşları gelecek sene insansız olarak başlayacak. “Pek de uzay olmayan” uzay turizmi de böylece kızışacak. Sektörde ayrıca Virgin Galactic ve Blue Origin şirketleri de benzer teklif ve çalışmalarla ilerlemeye çalışıyor. Diğer yanda da SpaceX’ in Crew Dragon uçuşları var.

KAYNAKÇA


Beste  Kurt

Okuyan, sorgulayan ve gelişime açık bir endüstri mühendisi adayı.

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.