Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Üniversite tercih döneminde öne çıkan bölümlerden biridir. Özellikle son yıllarda daha fazla öğrenciyi kendine çektiğini söyleyebiliriz. Kimilerine göre uluslararası ismi nedeniyle kimilerine göre ise geniş çalışma alanı ile  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde özellikle tercih edilen bir bölüm olarak dikkat çekmektedir. Bölüm tanıtımları serimizde yer alan Uluslararası İlişkiler bölümü hakkında sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Uluslararası İlişkiler bölümü hakkında için birkaç tavsiye vermek  istedik.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye!

1.Karar verin

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Uluslararası İlişkiler bölümü içinde birçok disiplini barındıran bir bölümdür. Dünya'da özellikle son yıllarda ülkemizde öne çıkan bölümlerden biridir. Peki neden bu bölüm bu kadar popüler hale geldi? Uluslararası İlişkiler bölümü mühendis, öğretmen veya doktor gibi belli bir unvan kazandırmaz. Mezun olduğunuzda "Uluslararası İlişkiler Mezunu "olarak adlandırılırsınız. Tabii bölümün ilk yılında diplomat olmak için gelen ve son yılında ne yapacağını bilmeyen birçok kişi vardır. Bu cümlemiz karamsarlığa kapılmanıza neden olmasın. Bu bölümde eğitim alıyorsanız aslında siz ne olmak istiyorsanız onu olabilirsiniz. Önünüzde sınırsız bir dünya olduğunu söyleyebiliriz. Uluslararası kurum ve kuruluşlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, sivil toplum örgütlerinde, basın-yayın sektöründe kısacası her alanda çalışma imkanına sahipsiniz. Bu yüzden bu bölümü seçtikten sonra karar vermeniz sizin için oldukça önemlidir. Ne yapmak istediğinize karar verip üniversite hayatınızı buna göre şekillendirmenizi tavsiye ediyoruz. Tabii ki çok yönlü olmak iyi bir özellik ama amacınız olması daha sonra pişman olmamanızı ve hayalinize emin adımlarla ilerlemenizi sağlayabilir. Karar verin ve harekete geçin! 

2.Yabancı dil öğrenmekten vazgeçmeyin

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Yabancı dil, hayatımızın önemli bir parçası olmasına rağmen bu bölüm için zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Uluslararası İlişkiler bölümü hakkında kısa bir araştırma yaptıysanız zaten biliyorsunuzdur. İngilizce bilmenizin yanı sıra ikinci hatta üçüncü bir dili bilmeniz size avantaj sağlayabilir. Üniversite yıllarında eğer hazırlık eğitimi şansınız varsa ve üniversitenizin hazırlık eğitimi gerçekten kaliteliyse bunu sürecin başlangıcı olarak düşünebilirsiniz. Eğitim hayatınız boyunca araştırma yaparken birçok kaynağa ihtiyacınız olacaktır. Yabancı dil bilmeniz size sınırsız bir dünyanın kapısını aralayacaktır. Ayrıca hangi alanda çalışmak istediğinizi belirledikten sonra ikinci bir yabancı dil seçmenizi tavsiye ediyoruz. Dil öğrenmenin kolay olmadığının farkındayız. Üniversite yıllarınızın kendinizi geliştirmeniz için önemli zamanlar olduğunu unutmayın! Dil öğrenme sürecinizde başarılar dileriz.

Bu içeriklerimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 6 Youtube Kanalı

Fransızca Öğrenmek İçin 10 Sebep

Almanca Öğrenirken Kullanabileceğiniz 5 Faydalı Uygulama

3.Gündemi takip etmeye özen gösterin

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Uluslararası İlişkiler bölümü genel olarak derslerine bakıldığında kimilerine göre tarih ve hukuk ağırlıklı olarak adlandırılabilir. Ama aslında uluslararası ilişkiler dün, şimdi ve gelecek ekseninde dinamik bir bölümdür. Bu yüzden dünyayı takip etmek için ve kendinizi her alanda geliştirmek için zaman ayırmaya özen göstermelisiniz. Ülkeler ve onların gündemi hakkında az da olsa fikir sahibi olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Gündemi takip etmek için size önerimiz haberleri günü gününe takip etmeye çalışmanız olacaktır.

4.Sorumluluk üstlenin

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Uluslararası İlişkiler bölümünü kazanan birçok kişinin hayali belki de hedefi diplomat olmaktır. Bunun yanı sıra uluslararası kurum ve kuruluşlarda çalışmak isteyen birçok kişinin tercih listesinden kendine yer bulan bir bölümdür. Bu yüzden liderlik ve iletişim konusunda kendinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Bu konuda harika bir ortama sahip olduğunuz bir dünyadır üniversite. Birçok öğrenci kulübü ve toplulukta gönüllü olarak yer alabilirsiniz. Yer aldığınız süre boyunca sorumluluk üstlenmeye çalışın. Bu çabalarınız kendinizi geliştirmeye ve farklı yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olabilir.

5.Yurtdışı programlarından mutlaka yararlanın

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Uluslararası ilişkiler bölümün adından bile belli değil mi? Kişisel gelişiminiz ve kariyer gelişiminiz için yurtdışı programlarından yararlanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca günümüzde dünya vatandaşı olmak zaten önemliyken bu bölüm için daha önemli olduğu söylenebilir. Dünya vatandaşı olmak için yurtdışı programları size yardımcı olabilir. İnternette kısa bir araştırma ile birçok fırsattan haberdar olabilirsiniz. Eğitim almak dışında uluslararası kurum ve kuruluşlarının staj programlarına göz atmayı denebilirsiniz. Bunun yanı sıra üniversite seçimlerinizde mutlaka yurtdışı imkanlarını inceleyerek tercih yapmaya özen gösterin!

Bonus:Sosyal medyayı doğru kullanın

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında 5 Tavsiye

Sosyal medya hesabı olmayan kaç kişi kaldı veya aktif kullanmayan kaç kişiyiz? Sayının çok az olduğunu tahmin etmek zor değil. Sosyal medya bazılarımız için hayatının bir parçası haline geldi. Sosyal medyanın hayatımızdaki etkisi yadsınamaz bir gerçek. Ama zaman yönetimi konusunda dikkatli olmalısınız. Ayrıca aktif sosyal medya kullanmanın sizin için olumlu yönleri de olabilir. Birçok etkinlik, seminer ve staj fırsatı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gündemi takip etmenizin önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu açıdan sosyal medya sizin için bulunmaz bir fırsat olabilir. Haber sitelerinin hesaplarını ve alanınızla ilgili kuruluşları takip edebilirsiniz. Sosyal medyada zamanınızı verimli kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

*Sosyal medya hesabımızı takip edin!

Pandemi koşulları nedeniyle etkinliklerini online gerçekleştiren ve başarılı etkinliklere imza atan ÖğrenciKariyeri ‘ni takip etmeye ne dersiniz? Üniversite yolculuğunuz sürecinde birçok etkinlik ve staj fırsatıyla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Yazar ekibi tarafından kaleme alınan içerikler kendinizi geliştirmenize ve yeni şeyler keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Özgün İçerik

 


0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.