Fransızca Öğrenmek İçin 10 Sebep

Yeni bir yabancı dil öğrenmeyi düşünüyorsanız ve kararsızsanız bu yazı tam size göre. İşte Fransızca öğrenmek için 10 harika sebep!

1.Bir dünya dilidir

Fransızca 300 milyon insan tarafından konuşulan bir dildir. OIF(Uluslararası Frankofoni Örgütü) Fransızca konuşan ülkelerden oluşan uluslar arası bir organizasyondur. OIF 88 üye devlet ve hükümetten oluşmaktadır. Fransızcanın dünyadaki yerine baktığımızda, İngilizceden sonra en çok öğrenilen ikinci yabancı dil olarak göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra Fransızca dünyada en çok konuşulan beşinci dildir.

İngilizce dışında dünyanın her yerinde öğretilen tek dildir. Fransa, bir milyona yakın öğrenciye Fransızca dil kursları düzenleyen en büyük uluslararası kültür enstitüleri ağını işletmektedir.

2. Uluslararası iş dünyası için önemlidir

Yabancı dil konuşmanın iş dünyasındaki konumunun her geçen gün daha da önem kazandığı bilinmektedir. Fransızca ve İngilizce konuşabilmek, uluslararası iş piyasasında avantaj sağlamaktadır. Fransızca konuşabilmek, Fransa’daki ve dünyadaki diğer Fransızca konuşulan ülkelerde(Belçika, İsviçre, Kanada …) çalışma fırsatı bulmanızı sağlar. Ayrıca Fransa dünyadaki büyük ekonomilerden biridir.

3. Kültür dilidir

Fransız kültürü etkisi altında kalmamak mümkün mü? Fransız mutfağı, moda, tiyatro, görsel sanatlar, dans ve mimarlık dilidir Fransızca. Fransızca bilmeniz size harika edebiyat eserlerinin yanı sıra film ve şarkıların kapılarını açar. Fransızca Victor Hugo,Molière, Léopold Sendar Senghor, Edith Piaf, Jean-Paul Sartre, Alain Delon ve Zinedine Zidane'nin dilidir!

4. Seyahat etmek için öğrenebilirsiniz

Dünyanın en çok turist çeken yeri olan Fransa, yılda 87 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Biraz Fransızca konuşmanız bile, Paris'i ve Fransa'nın tüm bölgelerini ziyaret etmeyi çok daha keyifli hale getirecektir. Fransa'nın kültürü ve yaşam tarzını hissedebilirsiniz. Fransızca, dünyanın Fransızca konuşulan bölgelerine seyahat ederken de sizin için bir avantajdır.

5. Yüksek öğretim için harika bir fırsattır

Fransızca konuşmak eğitim hayatınız için de oldukça önemlidir. Avrupa ve dünyanın en iyi yüksek öğrenim kurumları arasında yer alan ünlü Fransız üniversitelerinde ve işletme okullarında okumak için fırsatlara sahip olabilirsiniz

6. Uluslararası ilişkilerin dilidir

Fransızca, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, UNESCO, NATO, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Uluslararası Kızılhaç ve uluslararası mahkemelerin hem çalışma dili hem de resmi dilidir. Fransızca, AB kurumlarının genel merkezinin bulunduğu üç şehrin dilidir: Strazburg, Brüksel ve Lüksemburg. Uluslararası kurum ve kuruluşlarda kariyer hedefleyen herkes için önemlidir. Özellikle uluslararası ilişkiler öğrencileri için oldukça önemli bir dildir.

7. Dünyayı açan bir dildir

Fransızca, bambaşka bir dünya görüşüne erişim sağlar. Dünyanın her yerinden Fransız düşünürleri ve liderleri ve önde gelen Fransızca uluslararası medyadan haberleri takip edebilirsiniz (örn. TV5Monde, France 24 ve Radio France Internationale).

8. Öğrenmesi eğlenceli bir dildir

Fransızca bilinenin aksine öğrenmesi kolay bir dildir.  Fransızca öğrenmeyi hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlenceli hale getiren birçok yöntem var.Dil öğrenme uygulamalarında,şarkılardan ve dizilerden yararlanabilirsiniz.

9. Diğer dilleri öğrenmek için önemlidir

Fransızca, diğer dilleri, özellikle de Roman dillerini (İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Romence) ve İngilizceyi öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, çünkü İngilizce kelime haznesinin önemli bir yüzdesi Fransızcadan türetilmiştir. Birçok dil içinde Fransızca kelime barındırmaktadır.

10. Sevgi ve aklın dilidir

Fransızca genellikle aşk dili olarak adlandırılmakta ve bilinmektedir. Güzel, zengin, melodik bir dili öğrenmek zevkli olabilir. Fransızca aynı zamanda düşünceyi yapılandıran ve tartışmalar ve müzakereler için değerli bir beceri olan eleştirel düşünceyi geliştiren analitik bir dildir.

KAYNAK


Büşra Yıldız

Kocaeli Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.