Öğrenci Kariyeri Banner

Tamamen Elektrikli Uçak Üretildi

Tamamen Elektrikli Uçak Üretildi

Şu anda bazı şirketlerin üzerinde çalıştığı elektrikli uçaklar, gelecekte hava yolu taşımacılığında çağ atlamamızı sağlayabilir.

Bu uçaklardan biri olan ve Slovenya merkezli Pipistrel Aircraft tarafından üretilen "Velis Electro",  Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı'ndan (EASA) sertifika almayı başardı.

Velis Electro, böylelikle Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı'ndan sertifika alan dünyanın ilk elektrikli uçağı oldu.

 

PİLOT EĞİTİMLERİNDE KULLANILACAK

Sertifikanın, çevresel olarak sürdürülebilir havacılık arayışında önemli bir kilometre taşı olduğu belirtilirken, Velis Electro'nun 2 kişilik olduğu ve pilot eğitimi için tasarlandığı bildirildi.

11 metre kanat açıklığına sahip elektrikli uçağın ağırlığı ise yaklaşık 600 kilogram. İki adet sıvı soğutmalı 11 kWh lityum pillerden gücünü alan Velis Electro, saatte 181 kilometreye kadar hız yapabiliyor.

HAVADA KALMA SÜRESİ OLDUKÇA AZ

Uçağın tamamen elektrikli olması her ne kadar ilgi çekici olsa da havada yalnızca 50 dakika kalabilen uçağın bu özelliği geliştirilmeye ihtiyaç duyuyor. Ancak uçağın genel taşımacılıkta değil, yalnızca eğitimler için kullanılacağını düşünürsek 50 dakika pek de kısa bir süre değil.

 

 

 

Pipistrel Aircraft'ın kurucusu ve CEO'su Ivo Boscarol, "Velis Electro'nun aldığı sertifika, emisyonsuz havacılığa geçmek için gerekli olan elektrikli uçakların ticari kullanımına yönelik ilk adımdır. Uçağımız diğer uçaklardan oldukça sessiz çalışıyor ve hiç yanma gazı üretmiyor." dedi.

31 adet Velis Electro modelinin yıl sonuna kadar 7 farklı ülkedeki müşterilere teslim edilmesi bekleniyor.

 

Kaynak

 


Rumeysa İrmak

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Rumeysa İrmak ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.