Öğrenci Kariyeri Banner

LGS'de 13. Soru Mahkemeye Taşındı - Soru Hatalı Mıydı?

LGS'de 13. Soru Mahkemeye Taşındı - Soru Hatalı Mıydı?

İstanbul'da LGS'ye giren Ali Taha Genç isimli öğrenci, Fen Bilimleri testinde yer alan bir sorunun cevabının yanlış olduğunu savunarak dava açtı. Sınavda 84 soruyu doğru cevaplayan Genç, "Sorunun cevabının A şıkkı olarak değiştirilmesini veya sorunun iptal edilmesini talep ediyoruz." diyor.

Sınavdan Sonra Cevaplara Bakarken Fark Etti

Sınavdan Sonra Cevaplara Bakarken Fark Etti

Genç, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından MEB'in verdiği cevap anahtarıyla kendi cevaplarını karşılaştırdığında, Fen Bilimleri 13. sorunun cevabının yanlış olduğunu fark etti. Soruyla ilgili öğretmenlerine ve ODTÜ'den bir öğretim üyesine danışan Genç, cevabının doğru olduğuna dair kanaat getirdi. Ardından avukatı babasıyla birlikte dava açmaya karar verdi.

Genç, bir yanlış cevabın 5,33 puanlık kayıp anlamına geldiğini ve bunun sınavda büyük bir fark yaratabileceğini belirtiyor. Hedefinin Vefa veya Pertevniyal Liseleri olduğunu söyleyen Genç, bu sorunun iptal edilmesini veya cevabın A şıkkı olarak değiştirilmesini talep ediyor.

Yasal Sürecin Sonuçlanmasını Bekliyorlar

Avukat Mevlüt Polat, yasal süreç içinde yürütmeyi durdurma davası açtıklarını ve mahkemenin nihai kararı vermesini beklediklerini ifade ediyor. Polat, davanın kısa sürede sonuçlanmasının zor olduğunu da sözlerine ekliyor.

Bu dava, LGS'de hatalı soru olup olmadığı sorusunu yeniden gündeme getiriyor.


Tolga Kaan

Öğrenci Kariyeri'nde İçerik ve Medya Koordinatörü - İletişim ve İşbirlikleri için tolga_kaan[at]yahoo.com adresini kullanın.

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.