Öğrenci Kariyeri Banner

Sizin Müzik IQ'nuz Ne Kadar ?

Sizin Müzik IQ'nuz Ne Kadar ?

Daha önce hiç müzik kulağınızın nasıl olduğunu merak ettiniz mi ? Bir şarkı duyar duymaz aynı şekilde söyleyebiliyor musunuz ? Peki ya biri şarkı söylerken detone olursa bunu hemen fark edebiliyor musunuz ? Ritim duygunuz nasıl ? Bunların hepsi müzik zekasını belirleyen unsurlar. 

Müzik Zekası Nedir ? 

Çoklu zeka kuramının 9 maddesinden biri olan müzik zekası, doğadaki seslere ve müziğe karşı duyarlılığın yüksek olmasıyla ilgili bir zeka türüdür. Ses sanatçıları, besteciler ve müzisyenler genellikle bu zeka türüne sahiptirler. Müzik zekası yüksek olan kişiler hiç eğitim almadan sesler arasındaki ilişkileri çözebilir, kendi kendilerine bir enstrüman çalmayı öğrenebilirler.

Nasıl Ölçülür ? 

Müzik IQ’unuzu ölçmek, ritim duygunuzu ve müzik kulağınızı test etmek artık mümkün. Eğer müzik zekanızı merak ediyorsanız; Harvard Üniversitesi’nin müzik laboratuvarını web sitesine girerek ziyaret edebilir, müzikle ilgili bazı oyunlar oynayarak müzik kulağınız veya müzik zekanız ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 

Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanlıkları psikoloji, veri bilimi ve müzik olan akademisyenlerin ortaklaşa çalıştığı bu alanda ton sağırlığı, ritim beceri ve müzik zekası etkileyen faktörler araştırılıyor.

Alınan müzik eğitimi, çocuklukta ailede şarkı söylenmesi, müzik yapmaya ve dinlemeye ayrılan süre ile müzikten alınan keyif ve müzik yeteneği arasında bir ilişkinin olup olmadığı eğer var ise bu ilişkinin ne kadar güçlü olduğuna bakılıyor.

1.Ton Ağırlığı Testi 

Müzik kulağınız var mı? Dünya ortalamasına göre ne durumda olduğunuzu görmek ister misiniz? Test için ortalama süre 2.5 dk.

Linke gitmek için tıklayınız.

https://www.themusiclab.org/quizzes/td

2. Dünya Müzik Testi 

Bu testte dünyanın çeşitli ülke ve kabilelerinden alınmış bazı şarkılar bulunuyor. Göreviniz bu şarkının ne amaçla söylendiğini anlamak. Şıklar şöyle:

a. Bir bebeği sakinleştirmek için söylenen bir ninni

b. Bir sevgi ifade etme şarkısı

c. Hasta birini iyileştirmek için kullanılan şarkı

d. Sadece dans etmek için kullanılan şarkı

Linke gitmek için tıklayınız.

3. Akılda Kalan Şarkılar 

Bazı şarkıları çok sevsek de melodisini unuturuz, bazılarından ise nefret etsek bile aklımıza bir takıldı mı bir daha çıkmaz. Harvard ülkelere, yaşlara ve kültürlere göre şarkıların akılda kalıcılıklarını araştırıyor. Bu çalışmaya yardımcı olmak, popüler şarkıları melodilerinden hatırlayabilecek misin görmek için oyunu oynayabilirsin.

Linke ulaşmak için tıklayabilirsin.

 

Kaynak

 


Zeynep Akyıldız

Sabancı Üniversitesi - Bilgisayar Bilimleri

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.