Öğrenci Kariyeri Banner

Türkiye'nin TYT'de Matematik Başarı Oranı %18 Oldu!

Türkiye'nin TYT'de Matematik Başarı Oranı %18 Oldu!

Geçtiğimiz yılın Yükseköğretim Kurumları Sınavı (TYT) sonuçlarını incelediğimizde matematik testindeki düşük başarı oranı dikkat çekici bir hal aldı. Sınav sonuçlarına göre, TYT'ye giren adaylar sadece %18'i oranında matematik sorusuna doğru cevap verebildi. Bu durum, matematik bilgisinin yetersizliği ve eğitim sisteminde ciddi problemlerin varlığına dair endişeleri artırıyor.

Genel Olarak YKS'de Hangi Derslerde Öğrenciler Başarılı?

YKS sonuçlarına baktığımızda adayların en başarılı olduğu dersin %47,9 oranıyla Türkçe olduğunu ve en başarısız oldukları dersin %14,5 oranıyla Fen Bilimleri olduğu görülmekte. Bu ölçüm doğru cevaplanan soruların oranıyla hesaplanmakta olup ortaya çıkan tablo bu şekildedir;

Test Soru Sayısı Tüm Adayların Ortalaması Doğru Cevaplanan Soruların Oranı
Türkçe 40 19,169 %47,9
Sosyal Bilimler 20 8,688 %42,4
Matematik 40 7,366 %18,4
Fen Bilimleri 20 2,909 %14,5

Neden Matematik Başarısı Bu Kadar Geri Planda?

Bunun onlarca farklı cevabı mümkün olsa da net bir cevap vermek zordur. Sınavdaki öğrencilerin başarısının yanısıra TYT'ye giren kişilerin bir kısmının sınavı ciddiye almaması ve sınava giren öğrenci sayısındaki fazla yığılma bu soruna sebep olan durumlardan biri olabilir. Bu durumların haricinde asıl sebebe bakmak istediğimizde sınava giren öğrencilerin sadece okul sınavlarına yönelik hazırlanıyor olması, sınav döneminde yaşadıkları stres ve kaygıların sonuçlara yansıması gibi durumlar bu sonucun asıl sebebi olabilir.

Matematik Sınavına Nasıl Çalışmak Gerekiyor?

Her ne kadar bu olay verimli çalışmayla alakalı da olsa gelecek sene sınava girecek öğrenciler için rehberlikte bulunan birkaç öneri vermek bu konuda oldukça yararlı olacaktır. Altta Hocalara Geldik tarafından hazırlanan Matematik Nasıl Çalışılır videosunu izleyerek en çok yaşanan hataları ve neden matematikte öğrencilerin başarısız oldukları hakkında bazı fikirler edinebilirsiniz.


Tolga Kaan

Öğrenci Kariyeri'nde İçerik ve Medya Koordinatörü - İletişim ve İşbirlikleri için tolga_kaan[at]yahoo.com adresini kullanın.

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.