Online Çalışırken Konsantrasyonunuzu Korumak İçin 4 İpucu

Online Çalışırken Konsantrasyonunuzu Korumak İçin 4 İpucu

Her ne kadar bazılarımız evde çalışırken daha fazla verim aldığını söylese de, bazılarımız için durum çok daha farklı. Evden çalışmak, iş veya okul olsun, bazıları için çok daha zorlu hissettiriyor. Bunun için insanların bir sürü farklı sebepleri olsa da, en sık görülen sebeplerden biri önündeki görevlere odaklanma sorunu yaşamaları. Tam da bu sebepten, sizler için evde COVID-19’dan korunurken konsantrasyonunuzu da korumanız için 4 ipucu derledik.

Çalışma Alanınızı Ferah ve Konforlu Tutun

çalışma alanı

Her ne kadar basit gözükse de, aslında çok önemli bir maddeyle başlayalım:  Çalışma alanınız. Sizi aslında fark ettiğinizden çok daha fazla etkileyen bu alan, sizi motive de edebilir, motivasyonunuzu düşüredebilir. Özellikle kendinizi halsiz hissettiğiniz zamanlarda da çalışmanıza devam etmeniz gerektiğinde, çalışma alanınız bunda büyük rol oynar. Bu sebeple, kendinize uygun, ışık alan ve konforlu bir çalışma alanı oluşturun. Eğer mümkünse, içinde yatak bulunmayan bir odada çalışmayı birinci planda tutun çünkü odanızda bir yatak olduğunda her an orada çalışmaya başlayabilirsiniz ve bu sizi yorabilir.

Bir Rutininiz Olsun

rutin

Evde çalışmaya geçmeden önceki günlük rutininizi düşünün. Sonra, şu anki günlük rutininizi düşünün. Aradaki farklar, odaklanma sorunları yaşamanızın sebeplerinden olabilir. Mesela, bir öğrenciyseniz, sabah derse girmeden birkaç dakika önce uyandığınızda odaklanmak işkence gibi gelebilir. Bu önemli toplantılar içinde geçerlidir. Evden çalışmaya başlamadan önceki hayatınızda oluşturduğunuz rutini hatırlayıp, ona uymaya çalışın. Yedide kalkıyorsanız o zaman kalkın, kahvaltı yapın, hatta giyinin. Bunlar sizi çok daha zinde ve güne hazır hissettirecektir.

Dikkat Dağıtan Şeylerden Kurtulun

dikkat dağıtıcı

Çalışırken kendinizi gözlemleyin ve dikkatinizi dağıtan şeylerden kurtulun. Mesela, telefon bildirimleriniz dikkatinizi dağıtıyorsa onu sessize alın veya bildirimleri kapatın. Dikkatinizi dağıtan diğer etmenleri de tanıyıp, onlara benzer şekilde yanaşın.

Aktif Olun

aktif olun

İnsanlardan ayrı olsanız da elinizden geldiğince dersler veya toplantılarda aktif olmaya çalışın. Böylece hem önemli şeyleri daha kolay aklınızda tutarsınız, hem de konsantrasyonunuzu kaybetme ihtimaliniz azalır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Konsantrasyon İçin Etkili 6 Yöntem

 

Konsantrasyon Sağlamak İçin 5 Önemli Teknik

 

 


Yağmur Akarsu

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Yağmur Akarsu..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.