O Bir Efsane: Michael Jordan'ın Başarı Öyküsü

O Bir Efsane: Michael Jordan'ın Başarı Öyküsü

Michael Jordan; (Michael Jeffrey Jordan) 1963 yılının 17 Şubat gününde, Brooklyn New York’ta dünyaya gözlerini açtı. Jordan küçükken ailesi North Carolina’da bulunan Wilmington kentine taşındı. 

Michael Jordan’ın sporcu kişiliği daha çocukken fark edildi. Wilmington’da Emsley A. Laney Lisesi‘nde ikinci sınıfı okuyorken basketbol elemelerine katıldı ancak takıma göre boyu kısa olduğu için seçilemedi. Sporu sevmeyi ve oynamayı asla bırakmayan Jordan, çalışmalara devam ederek gelecek sene için seçmelere hazırlandı. Yoğun çalışmasının karşılığını alan Jordan seçmeleri kazandı.

Üniversiteye geçerken baş antrenör Dean Smith ile beraber çalışarak North Carolina Üniversitesi’nden basketbol sayesinde sporcu bursu kazanmayı başardı.

North Carolina Üniversitesi’ndeki ilk sezonunda 1982 Yılı Atlantik Kıyı Konferansı (ACC) Çaylak Ödülü’nü almaya hak kazanan Michael Jordan, üniversitedeki iki yılı boyunca kolej oyuncusu unvanını aldı. Bu sırada bulunduğu takım ise ACC şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Daha sonra takımından ayrılan Jordan, 1984 yılında Ulusal Basketbol Birliği (NBA) Chicago Bulls takımına seçildi.

Chicago Bulls’taki ilk yıllarında takımla yaptığı sözleşmelerin yanı sıra Nike ve diğer spor markaları ile de sözleşme imzalamaya başladı.

Michael Jordan kısa süre içerisinde ün kazanmaya başladı. Chicago Bulls’ta geçen 2 yılın ardından sonra herkes Jordan ve Bulls için maçlara gelmeye başladı. Bu sırada birçok yerde reklama çıkan Jordan’ın, Nike ile yaptığı iş birliği onu büyük bir dev yapmaya yetti. Nike ile yaptığı iş birliği ve ona özel çıkan ayakkabılar ile bir ilke imza attı. Bu sırada yasak reklam yapıyor gerekçesiyle NBA’den ceza yiyen Jordan’ın cezalarını Nike markası seve seve ödüyordu. Çünkü Nike’ın Jordan ile yaptığı iş birliğinden doğan ayakkabıları her gün yüzlerce satılıyordu.  Bu sayede Air Jordan doğdu.

Alçak gönüllülüğü ve mütevazi tavırlarıyla bilinen Jordan ilk All Star maçına 1985’te çıktı. 

1986-87 sezonu Michael Jordan için yükseliş yıllarının habercisiydi. Bu sezon birçok rekor kıran Jordan, durmak bilmeyen bir NBA oyuncusu olmuştu. Artık “Air Jordan” diye anılıyordu.

Üst üste Pistons’a karşı kaybeden takım artık şampiyonluk istiyordu. Bu zor yılların sonunda Lakers’a karşı peş peşe alınan 4 galibiyetten sonra Jordan’ın 31.4 sayı, 6,4 ribaund ve 8,4 asist ortalamaları ile takım şampiyon olmayı başardı.

1997-1998 döneminde takım arkadaşlarının da takımdan ayrılmasından sonra 2 sezon daha oynayan Michael Jordan takıma veda edip ardından emekli olmaya karar verdi.

Jordan, film sektörünü de es geçmedi. Kendi hayat hikayesi anlatılan bir belgesel çekildi. Netflix’te bulunan “The Last Dance” belgeselini izlemenizi de tavsiye ediyoruz.

Kaynak için tıklayınız.


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.