Kitabını Mı Okusam, Dizisini Mi İzlesem?: Kitaptan Diziye Uyarlanmış 5 Eser

Kitap okumanın sunduğu en büyük katkı hiç kuşkusuz hayal dünyasını zenginleştirmektir. Öyle ki çoğu zaman karakterler hayal dünyamızda belirli şekillere bürünür. Televizyon dünyası da bunu değerlendirdi ve bazı romanları dizilere uyarladı, biz de sizler için kitaplardan uyarlanan ve yayınlandığı döneme damgasını vuran dizileri derledik.

İşte Diziye Uyarlanan 5 Eser:

1-Aşk-ı Memnu-Halit Ziya Uşaklıgil 

1897-1898 yılları arasında Servet-i Fünûn dergisinde yayınlanan eser, Türk romanın batılılaşma tekniği ile yazılmış kusursuz eserlerinden biridir.Boğaz içinde alafranga bir hayat süren aileler üzerinden psikolojik gerçekliğin resmi çizilmiştir. Dizinin konusu eserden sapmış olsa da ikonik replikleri ile hala gündemde olmayı başarıyor.

2-Fatih Harbiye-Peyami Safa

 Yayınlandığı dönem yankı uyandıran roman dizi olarak da büyük ilgi gördü. Şark ve garb ilişkisini iki semt üzerinden bunu gözler önüne seriyor. Fatih’in bıçkın delikanlısı gelenekçi Şinasi ile Harbiye’de lüks yaşamı ile göz dolduran Macit arasında  yani geleneksellik ve modernlik arasına sıkışmış Neriman’ın yaşamını konu alan dizi yayınlandığı dönem izleyiciyi ekrana kilitledi.

3-Çalıkuşu-Reşat Nuri Güntekin

1922 yılında yayınlanan eser Reşat Nuri’nin ün kazandığı eserdir. Eserde Doktor olan Kamran ile öğretmen olan kuzeni Feride’nin aşkının yanı sıra iyi eğitim görmüş Feride’nin kasabalarda öğretmenlik yaparken başından geçenler de anlatılır. Aynı adı taşıyan dizi yayınlandığı dönem izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başardı.

4-Hanımın Çiftliği-Orhan Kemal

Orhan Kemal’in üçlemesinin ikinci kitabı olan eser paranın getirdiği olumsuz etkileri öyle ki en soylu duygulardan olan aşkı dahi soysuzlaştırdığını gözler önüne seriyor. Eser okuyucuya güvenmeyi ve dinlemeyi aşılıyor. Diziye uyarlanmasının ardından etkisi artan eser usta oyuncular ile anlatılmaya çalışılan fikri yayınlandığı dönem ekranlardan izleyiciye anlattı.

5-Sıdıka-Atilla Atalay

Atilla Atalay’ın eğlenceli tiplemesi Sıdıka, kendisine biçilen ev kızı rolünden hazetmeyişi ve eğlenceli hikayesi ile zihinlere kazınmıştı. Dizi hali seyirciyi etkilemiş olacak ki uzun bir yayın hayatı yaşadı.

Eseri seyretmek mi, okumak mı? Sizce hangisi daha güzel?

Özgün İçerik


Rumeysa İrmak

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrenci Öğrenci Kariyeri Yazarlarından Rumeysa İrmak. #AnadoluMektebi

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.