Öğrenci Kariyeri Banner

Kanada'da Tek Kullanımlık Plastikler Yasaklandı!

Kanada'da Tek Kullanımlık Plastikler Yasaklandı!

Kanada tek kullanımlık plastik malzemeleri yasaklıyor !

Kanada 'da tek kullanımlık plastik malzemlerin kullanımı yasaklanıyor.Plastik pipet,tabak,çatal-bıçak ve diğer tek kullanımlık plastik malzemelerin 2021 yılının sonuna kadar kaldırılmış olacağı açıklandı.

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Jonathan Wilkinson, federal hükümetin 2030 yılına kadar sıfır plastik atığa ulaşma planı kapsamında aldıkları yeni kararları duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre,  plastik alışveriş poşetleri, pipetler, karıştırma çubukları, teneke kutulardaki içeceklerden altı paket halinde satılanları bir arada tutan plastik halkalar, çatal bıçak takımları ve geri dönüşümü zor plastiklerden yapılan strafor yiyecek kaplarının kullanımına yasak getirildi. Bu listedeki ürünlerin 2021 yılının sonuna kadar piyasadan ve kullanımdan tamamen kalkması öngörüldü.

Bakan yaptığı açıklamada plastik atıkları azaltmanın önemini vurgularken,bu uygulamanın sadece küçük bir adım olduğunu söyledi.

Wilkinson, "Size şunu söyleyebilirim, kullandığımız plastik ürünlerin sayısını düşünürseniz, yasak listesi bu ürünlerin küçük bir kısmıdır." ifadesini kullandı.

Kanada'da federal hükümet, 2030 yılına kadar sıfır plastik atık hedefine ulaşma çabalarının bir parçası olarak diğer plastik ürünler için de minimum miktarda geri dönüştürülmüş malzeme içermelerini gerektirecek yeni standartlar geliştirdi.

Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Jonathan Wilkinson, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını ile mücadelede kullanılan plastik eldiven ve diğer koruyucu ekipmanları yasak kapsamına almadıklarını ancak bu ürünlerin geri dönüşümü için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

KAYNAK

 


Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.