Öğrenci Kariyeri Banner

İşini Çok Sıkıcı ve Basit Bulan Çalışana Tazminat

İşini Çok Sıkıcı ve Basit Bulan Çalışana Tazminat

Fransız yargı tarihindeki ilk 'işinden bunalma davası' olarak görülen dava karara bağlandı. Başkent Paris'te Interparfums adlı parfüm şirketinde çalışan Frederic Desnard, kendisine çok sıkıcı ve basit işler vererek depresyona sürüklediğini savunduğu firmasına karşı açtığı davada 40 bin euro (382 bin TL) tazminat almaya hak kazandı.

Mahkemede, çok fazla çalışma nedeniyle tükenmişliğe tezat olarak sık sık sıkıntıdan patlamak tabiri kullanıldı. Yöneticilik görevleri yerine sıkıcı görevler verildiğinden yakınan Desnard, bu yetersizlik hissinin giderek sağlığını da etkilediğini savundu.

Desnard'ın dört yıl boyunca sıkıldığına dair herhangi bir serzenişte bulunmadığını savunma olarak şirket öne sürdü.

Desnard, her ne kadar 550 bin euro talep etse de mahkeme, şirketi yol açtığı zararlar karşılığında 40 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Sağlık sorunları nedeniyle işinden yedi ay izin alan Desnard, 2014 yılında kovulunca, avukatları 2016'da parfüm şirketine sağlık sorunları için talep edilen tazminat ve 'ödenmemiş maaşlarını' da içeren 360 bin euro'luk bir dava açmıştı.

Bu dava her ne kadar bir ilk niteliği taşısa da, Fransa'daki çalışanların üçte birinin Desnard le aynı durumda olduğu belirtiliyor. Çalışanların yaşadığı riskler konusunda uzmanlaşan Technologia firmasının sahibi Jean Claude Delgenes, "Bugün işyerlerinde yaşanan sıkıntı, insanların başka bir şey yapmak için işlerini bırakmaktan korkmalarından kaynaklanıyor" diyor.

KAYNAK


Pınar KABADAYI

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Pınar KABADAYI..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.