Işık Saçan Ekmekler

Ekmek geçmişten bu yana her insanın hayatına eşlik etmeyi başarabilen nadir şeylerden biri. Irk ya da yaş fark etmeksizin herkes çok yakından tanır. Fakat yemeklerin yanında görmeye alışık olduğumuz ekmek, bir sanatçının elinden geçerek çok farklı bir alana dahil oldu. Nimetle şaka olmaz diyerek büyütülen bizler için ne kadar kullanışlı orasını bilemeyiz fakat, estetik açıdan çok farklı ve güzel göründüğünü söyleyebiliriz. İşte o ekmekler:

Japon tasarımcı Yukiko Morita, hayatının bir döneminde bir fırında çalışmış. İş görevlerinden biri de satılamayan ekmekleri çöpe atmakmış. Bu görev, farklı bir bakış açısına vesile olmuş ve çöpe giden ekmekleri nasıl ve nerede kullanabileceğini düşünmeye başlamış. Düşünceleri sanatçı kişiliğiyle harmanlanmış olacak ki, ekmekler ve diğer hamur işleri aydınlatma tasarımları haline dönüşmüş.

Yukiko Morita, ekmekleri pişirdikten sonra içlerini çıkarıp dışını tabiri caizse abajur olarak kullanıyor. Ekmeklerin çöpe gitmesine en başından beri karşı olduğu için de ekmeklerin içini yenmek üzere ayırıyor. Ekmeğin dış kabuğunu çürümemesi ve kırılıp bozulmaması için reçine ile kaplıyor. Ayrıca ömrünü uzatabilmek için de mantar önleyici ve anti bakteriyel katmanlar ekliyor. Böylelikle ekmekler, kaderlerini bayatlayıp çöpe gitmek yerine etraflarına ışık vermekten yana kullanıyor.

Marita'nın ekmeklerle ürettiği aydınlatmaları markalaşmış. İnsanlar özellikle yemek masası ve gece aydınlatması olarak kullanmayı tercih ediyorlar.

Ekmeklerin aydınlatmaya dönüşümünü buradan izleyebilirsiniz:


Ayşenur Elif Akyüz

¯\(ツ)/¯

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.