Hayatınıza 10/90 Kuralı!

Hayatınıza 10/90 Kuralı!

Hayat başımıza gelen hadiseler ve bunlara verdiğimiz tepkiler sonucunda değişen bir yapıdır. Kendi kaderinizi kendiniz çizersiniz klişesinden yola çıkarak kararlar alır ve bunların sonuçlarına iyi/kötü ayırt etmeksizin yaşarız. En basite indirgenmiş hali ile 10/90 kuralı ise bu söylediklerim ile örtüşmektedir. Başımıza gelen hadiselerin sadece %10’u bizim kontrolümüz altında olmadan gerçekleşmektedir. Elimizde olmayan nedenler, doğal hadiseler veya çevremiz sayesinde gelişen olaylardır. Bu olayların hiçbirini tahmin edemez veya engelleyemeyiz. Ama bu olaylar sonucundaki tavrımıza veya kararlarımıza yön verebiliriz. Geri kalan %90’lık kısım ile sonucunu ve olay akışı sırasında bizim yön verdiğimiz, öngördüğümüz veya engelleyebildiğimiz olaylardır.

10/90 Kuralı

Buradan anlamamız gereken asıl öneli unsur ise hayatımıza yön vermemizde bizim büyük etken olduğumuz, çevreye veya başka bir etkene takılmadan doğru kararlar almamız gerektiğidir. Bu 10/90 kuralı ile üretkenliğinizi, verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Nasıl mı? Bu kurala göre hayatımızın %10’unu planlarsak geri kalan 90’lık kısımda zaman kazanabileceğimizi görürüz.


İlayda Tanyel

Endüstri Mühendisliği

1 Yorum

  • Süreyya Fidanoğlu

    Güzeldi 👍

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.