Dijital Minimalizmin 5 Önemli Faydası

Dijital Minimalizmin 5 Önemli Faydası

Günümüzde ne yazık ki birçoğumuz teknoloji bağımlısı bireyler hâline geldik. Teknolojik cihazlara olan bu bağımlılığımız yüzünden hafızamız zayıflıyor ve odaklanma süremiz de azalıyor. Peki nedir bu dijital minimalizm kavramı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Öncelikle minimalizm kavramının tanımını yapmakla başlayalım. Minimalizm, ‘’sade ve basit bir yaşam’’ felsefesi demektir. Minimalizmi, fazlalıklarından arınma olarak da tanımlayabiliriz. Dijital minimalizm kavramı da dijital iletişim araçlarının ve bu araçlarla birlikte geliştirdiğimiz alışkanlıkların sorgulanmasını; bu sorgulama sonucunda faydasız ve düşük faydalı dijital kirliliğin ortadan kaldırılmasını ifade ediyor. Telefonunuza baktığınızda aslında çok fazla kullanmadığınız uygulama olduğunu fark edeceksiniz. Dijital minimalizm, böylece yalnızca gerekli olan araç ya da uygulamaların kullanılmasını teşvik ediyor ve bu sayede hayatımızı geliştirmemize olanak sağlıyor.

Bu yazımda dijital minimalizmin 5 önemli faydasını sizlerle paylaşacağım.

1. Sevdiklerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

dijital minimalizm

Dijital minimalizm felsefesini benimseyerek teknoloji ile olan aranıza biraz mesafe koyduğunuzda sevdiklerinize daha fazla zaman ayırdığınızı göreceksiniz.

2. Hafızanızı daha güçlü bir hâle getirebilirsiniz.

rahat bir zihin

Teknolojiye olan bağımlılığımız ne yazık ki hafızamızı da zayıflatıyor. Dijital minimalist olarak hafızanızı daha güçlü bir hâle getirebilirsiniz.

3. Yeni hobiler edinebilirsiniz.

yeni bir hobi

Dijital dünyaya daha az zaman ayırarak yeni hobiler edinmeye başlayabilirsiniz.

4. Daha çok kitap okuyabilirsiniz.  

daha çok kitap

Teknolojiden uzaklaştıkça daha çok kitap okumaya başladığınızı gözlemleyeceksiniz.

5. Daha rahat bir zihne sahip olabilirsiniz.

dijital minimalizm ile rahat bir zihin

Sadece gerekli uygulama ya da programları kullandığınız zaman zihninizin de daha rahat olacağını fark edeceksiniz.

 

 


Rezzan Açıkgöz

İçerik Yazarı

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.