Deborah Liu’dan Kadınlara İlham Olacak Tavsiyeler

Deborah Liu’dan Kadınlara İlham Olacak Tavsiyeler

Şu an Ancestry CEO’su olan, kariyerine Paypal’da başlayan ve 12 yıl Facebook’ta çalışan Deborah Liu da kariyer yolculuğunda birçok sıkıntıyla karşılaşmış ve zor yoldan da olsa onlarla başa çıkmayı başarmış bir isim. 

"Özgüven kendinize verebileceğiniz en güzel şeydir."

Düşündüğünüzden çok daha güçlüsünüz. Size verilen görevleri alın ve nasıl yapılacağını öğreneceğinize inanın. Unutmayın size görev verilmesinin sebebi başarısız oluşunuzu izlemek değil. İnsanlar sizdeki potansiyeli gördükleri için yardımınızı istiyor.

"Bazı şeyleri sadece kadın olduğunuz için söylüyor olabilirler ama bu hiçbir şeyi doğru yapmaz."

Şimdiye kadar birçok şey duymuş olabilirsiniz. Yıkıcı eleştiriler aldığınızda yapmanız gereken ilk şey sizin yerinizde bir erkek olsaydı aynı şeyleri söyleyebilirler miydi diye düşünmek olmalı.

"Geri bildirimleri dinleyin ama seçimi kendiniz yapın."

Çoğu zaman yaptığımız bir şey hakkında geri bildirimler alır ve yaptıklarımızı onlara göre şekillendirmeye çalışırız. Fakat tüm bu değişikliklerden sonra sizi siz yapan şeyi kaybetmiş oluyorsunuz. Kim olmak istediğinizi ve ne şekilde bilinmek istediğinizi seçin ve ona göre davranın.

"Suçluluk duygusu ve endişe sizi aşağı çeker."

Kendinizi özgür bırakın. Endişe ve suçluluk duygusu kadınların yok yere taşıdığı yüklerdir ve üretkenliğinizi azaltır. Pişmanlık duymaktansa bir dahaki sefere neyi farklı yapacağınıza karar vermelisiniz.

"İşbirliği arayın onay değil."

Çoğu zaman kadın liderler beğenilme endişesine kapılır, bu da insanlar üzerinde bir etki bırakmayı onlar için oldukça zorlaştırır. Bir şeyin yanlış olduğunu görüyor ama işbirlikçi/destekçi olmadığınızı düşünmelerinden korktuğunuz için bir şey söylemiyorsanız yanlış yolda olduğunuzu söylemeliyiz. İnsanların sizi onaylayıp onaylamaması inanın o kadar önemli bir şey değil. Asıl önemli olan işbirliği yapmaları ve anlayış göstermeleri.

"Cinsiyetçi tavırlara karşı duruşunuzu gösterin ve onları değiştirin."

Araştırmalara göre anneler, çocuğu olmayan kadınlara göre daha zor iş buluyor ve ücretleri genellikle daha düşük oluyor. Çocuklu kadınların uykusuzluk sorunu çekmesi, işleriyle ilgilenememesi gibi söylemler geride kaldı. Kendinizi ve ailenizi iş arkadaşlarınıza göstermekten çekinmeyin. 

"Pes etmemelisiniz."

Araştırmalara göre kadınlara erkeklerden daha fazla istifa ediyor. Bunun sebebi iş yerindeki cinsiyetçi yaklaşımlar ya da hem ev işleri hem de çalışma hayatının size destek olan birileri olmadığındaki zorlayıcılığı olarak gösterilebilir. Pes etmeyin ve çabalayın. Aradığınız desteği mutlaka bulacaksınız.

"Doğrudan sormayı öğrenin."

Yargılanmaktan ya da hayır cevabı almaktan korkmamalısınız. Çünkü bir şeyi sor(a)mamak demek ilerlemeniz için gelen bir fırsatı kaçırmanız anlamına gelebilir.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.