Bitcoin, El Salvador'un Resmi Para Birimi Oldu!

Bitcoin, El Salvador'un Resmi Para Birimi Oldu!

Bir süredir Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul etmeye hazırlanan El Salvador, yeni finansal dönemini bugün itibarıyla resmen başlattı.

Hükümet, kripto para birimini tanıtmak için ulusal dijital cüzdana kaydolacak her bir vatandaşa 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin verileceğini duyurdu.

Ülke, tarihte ilk kez bir kripto para birimini resmi parası olarak kullanacak. Devlet Başkanı Nayib Bukele'nin umutlu olduğu dönemin El Salvador'a neler kazandıracağı şimdilik bilinmiyor.

El Salvador'un Bitcoin'i resmi para birimi haline getirmesi, popüler kripto para birimini daha da değerlendirdi. Gece saatlerinde yükseliş trendini sertleştiren Bitcoin, 52 bin 853 dolara yükseldi. Saat 09:38 itibarıyla 52 bin 673 dolardan işlem gören Bitcoin, bu yükselişle son yirmi dört saatte yüzde 1,71 oranında değerlenmiş durumda. Kripto para biriminin son bir haftadaki değerleme oranı ise yüzde 11,82 olarak saptandı.

El Salvador'un ekonomi büyüklüğü, 26 milyar dolar seviyelerinde bu durum bize Bitcoin'in fiyatını pek de etkilemeyeceğini gösteriyor. Fakat bu tür bir karar, Bitcoin'i uzun vadede bambaşka bir noktaya taşıyabilir.

Bu kararı almayı düşünen çeşitli ülkeler El Salvador'un ekonomisiyle yakından ilgili olacaklardır çünkü bir toparlanma görürlerse bu süreci hızlanacak ve Bitcoin'e duyulan güveni arttıracaktır.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.