Öğrenci Kariyeri Banner

Birkin Çantalar Neden Pahalı?

Birkin Çantalar Neden Pahalı?

Eğer moda ile ilgiliyseniz, büyük ihtimalle Birkin kelimesi kullanılınca aklınıza ilk gelen şey çantadır. Hermés markası tarafından 80’li yıllarda üretilmeye başlanan Birkin çantaları, şu anda dünyadaki en pahalı çantalar arasında bulunuyor. Fiyat aralığı geniş olsa da bu çantaların ekonomik seçimler oldukları söylenemez. 9.000, 30.000, 50.000 ve hatta 100.000 Dolar’dan da pahalıya satılan modeller bulunmakta. Bu fiyatlar çantanın materyaline, kullanılan deriye, rengine, boyutuna vb. özelliklerine göre belirleniyor.

birkin çanta boyutları

(Birkin çantaların boyutları, küçükten büyüğe.)

En pahalıya satılan Birkin çantası ise şu anda hala rekorunu tutmakta. Albino bir timsahın mat beyaz derisinden üretilmiş, 18 karat beyaz altın ve elmaslarla süslü bir kilidi olan çanta, 500.000 dolara David Nakama Oancea tarafından 2019’da satın alındı.

vegas dave

(David Nakama Oancea, Birkin çantasıyla.)

Bu fiyatlarının sebebine inmeden önce, bir tarihlerine inelim.

60’lı yılların stil ikonlarından olan Jane Birkin, çok fazla eşya taşıdığından yanında çanta yerine sepet taşımasıyla bilinirdi. Ama kendisi de bunun her zaman pratik bir seçim olmadığının farkındaydı. 1983 yılında Paris’ten Londra’ya giden bir uçakta, sepetini uçak kompartmanına sığdırmaya çalışırken sepetin kapağı çıktı ve içindeki her şey dağıldı. Jane yanında oturan yolcuya kendine uygun bir çanta bulamamasından ötürü yakındı.

jane birkin

Jane’in o gün biraz şanslı olduğunu varsayabiliriz, çünkü Jane’in yanındaki kişi, Hermés’in o zamanki CEO’su Jean Louis Dumas’tı. Uçuş boyunca çanta tasarımları üzerinde çalışan Dumas, Jane’e bir yıl sonra Birkin çantasını sundu.

birkin çanta

Günlük kullanım için uygun olan Birkin çantası sofistike sadeliğin çanta olmuş haliydi.  Kilitle gelen çanta içindekilerin dökülmesini engelliyor ve çantayı günlük eşyalarınıza kullanıma açıyordu. Çanta aynı zamanda bir sürü deri tipinden üretiliyordu. Timsah, dana, devekuşu ve kertenkele sadece bunlardan birkaçı. Çanta boyutları ise 25, 30, 35 ve 40 santim aralarında değişiyor. Çantanın üzerinde ise altın veya paladyumla kaplı olan bir kilit bulunuyor. Bu kilit, isteğe bağlı şekilde elmaslarla kaplanabiliyor.

birkin kilit

Birkin çantası ilk çıktığında o kadar da moda olan bir çanta değildi. Patlama, 90’lı yıllarda yaşandı ve günümüzde hala devam etmekte. Ama popülerlik sizi kandırmasın: Bir Birkin çantası almanız için bir Hermés dükkanına girmeniz yetmiyor. Çantayı almak için yeterince önemli olmanız veya yeterine para harcamış olmanız gerekiyor- ve o zaman bile istediğiniz renk ya da modeli alamıyorsunuz. Hermés’in bu politikası Birkin çantasına statü kazandıran ana faktör.

hermes birkin

Haliyle, bu durum geniş bir ikinci el marketinin oluşmasına sebep oldu.  İkinci el satılan bir Birkin’i alırken boyut, renk, materyal gibi ayrımları yapabilseniz de fiyatlara olan umudunuzu arttırmamanız gerekir. Çünkü 20 yıl önce üretilen bir çanta bile o zamanki fiyatına eşit de satılabilir, çok daha fazlasına da! Bu sebeple Birkin çantalar aynı zamanda bir çok kişi tarafından sağlam bir yatırım olarak da görülür.

birkin çantalar

Bu çantaların pahalı olmalarının en önemli sebebi hepsinin birer sanat ürünü olmaları. Kaliteli deri, elmaslar ve altın kilitler dışında- her çanta elle dikilip monte ediliyor, her dikiş birbirinden farklı. Bu onları, her kadar aynı gibi gözükseler de, yakından baktığımızda eşsiz haute couture ürünleri haline getiriyor.

birkin haute couture

Her ne kadar çıkışlarından neredeyse 40 yıl geçmiş olsa da, günümüzde Birkin çantaların fiyatları artmaya devam etmekte.


0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.