Beyni Genç Tutmak 6 Etkili Yol ile Mümkün!

Beyni Genç Tutmak 6 Etkili Yol ile Mümkün!

Yaşlanmak doğanın en büyük kanunudur. Vücudumuz yaşlanırken ruhumuz, beynimiz ve hatta zihnimiz de yaşlanır. Bunun kaçınılmaz olduğunun bütün insanlık farkındadır. Fakat yıllara meydan okumak, zihnimizi ve beynimizi yıllara rağmen genç tutmak bazı alışkanlıklarla mümkün!

İşte beyni genç tutmak için 6 etkili yol!

 

1. Hareketsiz Yaşam Yaşlanmayı Getirir.

egzersiz

Egzersiz yapmak sağlıklı yaşam ile iç içedir. Sürekli hareketsiz kalmak ise yaşlanmayı getirir. Bunun yerine yerinizden kalkın ve hareket edin. Vücudunuza uygun spor yapın. Pandemi koşullarına uygun bir şekilde açık havada yürüyüşler yapın.

 

2. Uykunuza Dikkat Edin.

uyku

8 saat uyumak gerektiğini illaki duymuşsunuzdur. Bunun ortalama bir saat olduğunu her insanın vücudunun bu saat aralığına uymadığını belirtmekte fayda vardır. Kendi biyolojik saatinizi keşfedin ve yeterli saatte uyuyun. Çünkü beyninizin de dinlenmeye, yeterli dinlenmeye ihtiyacı vardır.

 

3. Stres Yönetimi Sağlıklı Bir Beyin İçin Olmazsa Olmazdır.

stres

Stres, günlük yaşamdaki en kötü düşmanımızdır. Stresi bir kenara bırakmak için, başa çıkmak için onunla savaşmak yerine yönetmeyi öğrenin. Her gün sizi strese sokan şeyleri yazarak ve bu maddeler üzerinde düşünerek başlayabilirsiniz.

 

4. Yeni Aktivitelere Açık Olun.

aktivite

Hayat bir yolculuktur. Sürekli çalışmak yerine kendinizi eğlendireceğiniz aktiviteler edinin. Beynimizin de kendini geliştireceği aktivitelere ihtiyacı vardır. Enstrüman çalmak, örgü örmek, dans etmek veya bulmaca çözmek… Yolculuğunuzu zevkli hale getirmek yalnızca size bağlı.

 

5. Yaşam Amacı Belirleyin.

fikir

Monoton ve durağan bir yaşamı tercih etmeyin. Bir hayat amacı edinin ve onu geliştirmek, büyütmek için çabalayın.

 

6. Kendiniz ile Yarışın.

yarışmak

Yaşam amacı edindiniz. Şimdi sıra kendinize meydan okumakta! Her gün daha iyisine yapabileceğinize inanın ve yapmak için çabalayın.

 

Bu içeriklerimizi de beğenebilirsiniz:

Saatini Şaşıran Beyin: Sosyal Jetlag

Karantina Günlerinde Evde Yapabileceğiniz Ücretsiz Egzersiz Programları

Egzersiz Yapmak Beyni Güçlendiriyor


Aleyna  Ayyıldız

Yazılım&Endüstri Mühendisliği

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.