Öğrenci Kariyeri Banner

Atatürk'ün Tavsiye Ettiği, Herkesin Okuması Gereken Kitaplar!

Atatürk'ün Tavsiye Ettiği, Herkesin Okuması Gereken Kitaplar!

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitime veridiği değer ve önem hepimizin malumu. Biz de sizler için Atatürk'ün okunmasını önerdiği kitapları sizler için derledik..

1- Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Yazarın Finlandiya seyahatlerindeki notlardan oluşan eser, 1800'lerin sonunda Finlandiya halkının içinde bulunduğu durumdan kurtulması için Johan Vilhelm Snellman başta olmak üzere ülkedeki bir avuç aydının verdiği olağanüstü mücadeleyi anlatıyor.

2- Toplum Sözleşmesi

Özellikle Fransa'da siyasi reformlara veya devrimlere ilham vermeye yardımcı olan kitap, hükümdarların ilahi olarak yasama yetkisine sahip oldukları fikrine karşı çıktı. Rousseau eserinde yalnızca egemen olan halkın bu mutlak güce sahip olduğunu savunuyordu

3- Çalıkuşu

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin``in en yaygın ününü kazandığı ilk romanı. Romanda, iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının, Anadolu`nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır.Serüven yönü ağır basan bu romanda, kişilerin duygu dünyaları, ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. 

4- Türkçülüğün Esasları

Türk milliyetçiliğinin tüm fikir ve tekliflerini bir sistem bütünlüğü içinde ortaya koyan bir eser. Atatürk'ün de büyük ölçüde etkilendiği kitap, yaptığı devrimler ve kurduğu Türkiye'nin perde arkasındaki fikirsel güçlerden birisidir.

5- Belleten Dergisi - Türk Tarih Kurumu

Türk Tarih Kurumu tarafından, 1937'den bu yana dört ayda bir Türkçe olarak yayımlanmakta olan bir dergidir. Günümüzde de tarih ve arkeoloji konulu makalelerle yayınlanıyor. Belleten ismi 1937 yılında Atatürk tarafından bizzat verilmiştir.


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.