Öğrenci Kariyeri Banner

Apple Çalışanları Tepkili!

Apple Çalışanları Tepkili!

Apple çalışanları şirket içi uzaktan çalışma politikasını protesto ediyor!

Apple, bir yılı aşkın süredir uzaktan çalışma uygulamasının sonrasında çalışanlarından ofise geri dönmelerini isteyen şirketlerden biri. Çalışanlara Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri başta olmak üzere haftanın en az üç günü ofiste olmaları gerekliliği getirildi. Kalan günler için uzaktan çalışma serbestliği devam ediyor.

itiraz, politika, çalışan hakları, istifa, tepki

Çalışanlar bu duruma ilişkin itirazlarını şirket içi birçok kanaldan dile getirdiler. Üstelik seksen Apple çalışanı, teknoloji ve medya haberleri ağı The Verge aracılığıyla Tim Cook ve diğer Apple yöneticilerine ithafen bir mektup yayımladı. The Verge’ün haberine göre uzaktan çalışma politikası kaynaklı istifalar başladı.

Pandemi öncesi dönemde Apple içerisindeki bazı ekiplerin istisna olarak uzaktan çalıştığı ve yöneticilerin nispeten daha hoşgörülü bir tavır takındığı biliniyordu. Çalışanlar, pandeminin etkisini yitirmesiyle birlikte hayata geçirilen uzaktan çalışma düzeninde bu istisnalara dahi izin verilmediği ve öncesine nazaran daha katı bir anlayış ile karşı karşıya olduklarını söylüyorlar.

uzaktan çalışma, remote working, ofis, dosya, rapor

Apple Slack kanalında uzaktan çalışma politikası üzerine 1749 çalışanın katıldığı bir anket düzenlendi. Sonuçlara göre katılımcıların;

- %90’ı esnek çalışma politikasının onlar için çok önemli olduğunu,

- %58’i farklı uzaktan çalışma opsiyonlarının olmaması sebebiyle arkadaşlarının istifa etmelerinden endişe ettiklerini,

- %36,7’si ise istifa etmek zorunda kalabileceklerini veya istifayı düşünebileceklerini belirtti.

tim cook, apple, ceo, yönetici

Bu durum, uzmanlar tarafından hem CEO Tim Cook hem de Apple’ın duruşuna dair sağduyu ve empati eksikliği olarak yorumlandı. Rekabetin bu denli yüksek olduğu işgücü piyasası içerisinde bu kararı almak oldukça düşündürücü. Bununla birlikte her anlamda sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak, çalışanların motivasyonları ve şirkete olan bağlılıkları için bu kadar önemli bir rol oynarken Apple’ın epey riskli bir yola girdiği aşikâr.

sosyal mesafe, covid, iş yeri, ofis

Bir başka bakış açısı ise pandeminin etkisini gerçekten yitirdiği üzerinden getiriliyor. Çocuklar dahil milyonlarca insan halen aşılanmadı. İnsanlar aşılansa dahi taşıyıcı olmaya devam ediyorlar, bu durum henüz aşı olmayan insanları virüs karşısında daha savunmasız bırakıyor. İçinde bulunduğumuz günlerde özellikle Delta ve Delta Plus varyantları virüsün bulaş gücünü bir hayli yükseltmiş durumda. Tüm bunların ışığında, uzun bir süre daha iş yerleri dahil her yerde sosyal mesafenin uygulanması gerekiyor. Birçok şirket bu uygulamayı ciddi anlamda gerçekleştirebilmek için ekiplerin farklı günlerde ofiste olacağı bir planlamaya gidiyor. Görünen o ki, Apple tüm çalışma ekiplerini aynı günlerde bir araya getirmek istiyor.

empati, iyi lider, acaba

Akıllarda kalan bir başka soru işareti ise, Apple çalışanlarının fikirlerini, endişelerini ve tercihlerini incelikli bir şekilde düşünmüyor mu? Tim Cook, yeni çalışma düzenini duyurduğu e-posta içeriğinde, fiziksel olarak birlikte olmanın yarattığı sinerji, yaratıcılık ve hareketliliğe duyduğu özlemi dile getirmiş ve bu hislerde yalnız olmadığını bildiğini eklemişti. Buna karşılık Apple çalışanları ise bu cümlelerin gerçeği yansıtmadığını, tam tersine görmezden gelindiklerini düşünüyor.
 

Kaynak 1

Kaynak 2


Süleyman Yalçın

Meraklı, tutkulu, aykırı.

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.