3 Konu, Çok Argüman!

1) Büyük Bir Holdingde mi (a) Küçük Bir Firmada mı (b) Çalışmayı Tercih Edersiniz?

ccccccc

a) Büyük bir holdingde çalışmayı tercih ederim. Çünkü...

Kendimi geliştirme imkanlarım daha fazla olacak.

Belki birçok rakibim olacak ve bu beni daha çalışkan bir insan haline getirecek.

Çalıştığım holdingin adını gururla söyleyebileceğim.

Kariyerimin önü açılacaktır.

b) Küçük bir firmada çalışmayı tercih ederim. Çünkü...

İş arkadaşlarım ile aramda daha kuvvetli bir bağ olacak.

Kendimi insanlara daha kolay kanıtlayabileceğim.

Şirketin ilerlemesinde büyük rol oynayıp parmakla gösterilerek " Onun sayesinde." dedirtme ihtimalim daha yüksek olacak.

2) Sevgi mi Saygıyı Doğurur (a),  Saygı mı Sevgiyi (a)?
bebbr

a) Sevgi saygıyı doğurur. Çünkü...

Sevmediğimiz insanlar değer vermeyiz ve kendileriyle aktif  bir iletişim dahi kurmayız.

Bir insanı sevdikçe o insanın daha derinlerine inip onu tanımak isteriz ve onu tanıdıkça hak ettiği saygı hakkındaki düşüncelerimiz oturmaya başlar.

Her şeyi bir kenara bırakalım, bizler birer insanız. Tamamen olmasak da duygularımızın kontrolü altındayız ve sevmeden yaptığımız bir iş ise yaptığımız işi bile önemsemeyiz. O halde sevgi olmadan ilişkilerimizde sağlam bir saygı temeli olması muhtemel değildir.

b) Saygı sevgiyi  doğurur. Çünkü...

Saygının olmadığı hiçbir bağ olamaz. Çünkü saygı iletişimin temelidir. Bu nedenle saygı ile başlamayan tüm ilişkiler, bağlar kuvvetsiz olur.

Köklü okullarda gördüğümüz hiyerarşik sistemde de bu böyledir. Önce birbirinize saygı gösterirsiniz- çünkü sevgi hemen oluşabilecek bir şey değildir- zamanla bağlarınız güçlenir ve saygı sevgiyi doğurur.

Ayrıca saygı bir zorunluluktur ilişkilerde. Fakat sevgi ise saygının sonradan getirebileceği, "Olursa ne âlâ."şeklinde nitelendirebileceğimiz histerik bir faktördür.

3) Üniversite Derslerine Katılım Serbest mi (a) Olmalıdır, Zorunlu mu (b)?

den-studenta-2017-pozdravleniya-v-stihah-2

a) Serbest olmalıdır. Çünkü...

Öğrenciye zorunlu tutularak yapılan eğitim öğrencinin okuldan uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Hatta İstanbul Beyoğlu' nda bir örneğini gördüğümüz gibi bu zorunluluk intihara dahi neden olabilmektedir . Bu zorunluluk yerine öğrenci ihtiyacı olan aktivitelere de zaman ayırmalıdır. Ayrıca bu dengeyi sağlayabilmek öğrencinin olgun bir birey olma yolunda daha emin adımlarla ilerlemesine katkı sağlar.

b) Zorunlu olmalıdır. Çünkü...

Eğitim gibi derin ve mühim bir konunun, henüz yeni yetişkin olmuş ve birçoğu ergenlik döneminin bile sonuna gelmemiş gençlerin bireysel kararına sunulması hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir.

Eğitim hangi yaşta olursa olsun bir ihtiyaçtır ve zorunluluk da olmalıdır. Albert Einstein, Alfred North Whitehead, Aristoles gibi birçok bilim insanı ve filozofun da söylediği ve desteklediği gibi eğitim bireysel ve toplumsal en büyük ihtiyaçlardan biridir. Bir toplumun gelişmesi için en büyük ihtiyaç ve toplumun gelişmişliğinin ölçülmesi için de büyük bir kriterdir.

 

Özgün İçerik: Ayşe Atar

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.