Öğrenci Kariyeri Banner

Yeni Bir Bağlantı Teknolojisi: Li-Fi

Yeni Bir Bağlantı Teknolojisi: Li-Fi

İngilizce açılımı Light Fidelity olan Li-Fi henüz geliştirilme aşamasında olan bir bağlantı teknolojisidir. Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiştir. Görünür ışık iletişimi kullanan Li-Fi ile, Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile gösterilmiştir. 

Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği zaman iletişim kesilmektedir.

Wi-Fi internete alternatif olarak geliştirilen Li-Fi teknolojisi ile internete LED lambalar üzerinden girebileceğiz. Uzmanlar, led ampullerin içine yerleştirilecek vericiler sayesinde ampüllerin kablosuz modem gibi çalışacağı bir teknoloji üzerinde çalışıyorlar.

Li-Fi teknolojisi ile aydınlatma ve kablosuz internetin iletimi üzerinde 4 yıldır çalışan uzmanlar, konu ile ilgili teorik aşamaları aşmış ve tasarımlar yapma noktasına gelmiş durumda. Çok yakında prototip sistemi hazır hale getirmeyi hedeflemekte.

Li-Fi teknolojisinin cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarda henüz bu teknoloji bulunmadığı için yaygınlaşma süresinde bir aparat sayesinde çalıştırılabileceğini söyleyen uzmanlar, 5G internetin daha ötesinde bir hıza erişmenin bu yenilik sayesinde mümkün olacağını belirtiyor.

Bu teknolojinin maliyetinin 1 ila 2 dolar arasında olacağı ve bunun devrim niteliğinde bir yenilik olacağı söyleniliyor.

Shanghai Fudan Üniveristesinden Profesör Chi Nan "Bu mikroçipli ampüllerin ürettiği veri hızları 150 megabit/saniye 'ye yaklaşabilir." diyor. Araştırmacılar 1 Watt'lık LED ampül ile 4 bilgisayarın yüksek veri hızında internete bağlanabileceğini söylüyor. 

 

Kaynak: Akademia Mobil Uygulaması

 

BONUS:  Bu teknolojiyi Prof Harald Haas'ın ağzından dinlemek için bu linke tıklayabilirsiniz.


Zeynep Akyıldız

Sabancı Üniversitesi - Bilgisayar Bilimleri

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.