Öğrenci Kariyeri Banner

Yapay Zeka Destekli Deprem Tahmin Aracı Geliştirildi!

Yapay Zeka Destekli Deprem Tahmin Aracı Geliştirildi!

ABD'de bulunan Teksas Üniversitesi'nde yapay zeka destekli deprem tespit aracı geliştirildi. Aracın %70 oranında doğruluk payı olduğu gözlemlendi. Elde edilen sonuçlara göre deprem tahmininde devrim yaratabileceği söyleniyor. 

Üniversite'de ki bilim adamlarının yaptığı çalışma, Çin'de yapılan denemeler sonucunda depremleri bir hafta önceden %70 doğruluk payıyla tespit edebildiği görüldü. Tahmin yürütülen konuma 320 km uzaklıkta, hesaplanan şiddette 14 deprem tespit edilebildi fakat bir depremi kaçırarak sekiz yanlış uyarı verdiği gözlemlendi.

Deprem Tahmininde Evrim Olablir.


Araştırmalara göre yapılan araç deprem tahmininde dönüm noktası olabilme özelliği taşıyor. Bilim insanları, yapay zekanın daha önceki depremlerle eleştirildiği gerçek zamanlı sismik verilerdeki istatiksel dalgalanmaları belirlemek için geliştirdiği belirtildi. 

Yapay zekaya istatikselveriler aktarılarak yapay zekanın eğitilmesi sağlandı ardından Dünya'daki arka plan sesleri arasından gelen deprem işaretlerini dinleyerek tahmin etti. 

Texas Üniversitesi'nden Profesör Sergey Fomel konuyla ilgili açıklama yaptı: “Depremleri tahmin etmek kutsal kasedir. Henüz dünyanın herhangi bir yeri için tahminlerde bulunmaya yakın değiliz, ancak başardıklarımız bize imkansız olduğunu düşündüğümüz problemin prensipte çözülebilir olduğunu gösteriyor.”

Başka bir araştırmacı Alexandros Savvaidis ise, “Depremlerin yaklaştığını görmüyorsunuz. Bu milisaniyelik bir mesele ve kontrol edebileceğiniz tek şey ne kadar hazırlıklı olduğunuzdur. Yüzde 70 bile olsa bu çok büyük bir sonuçtur ve ekonomik ve insani kayıpların en aza indirilmesine yardımcı olabilir ve dünya çapında deprem hazırlığını önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahiptir” ifadelerini kullandı.

Yapılan araç Çin’de düzenlenen uluslararası bir yarışmada sunuldu. Teksas Üniversitesi bünyesinde icat edilen yapay destekli çalışma, 600 proje arasından birinci oldu. 

 

Kaynak

 


Tuğba Nur Pehlivan

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Nur Pehlivan..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.