Yapay Zeka Bu Meslekleri Yok Edecek!

Yapay Zeka Bu Meslekleri Yok Edecek!

Teknolojinin son yıllardaki en büyük ürünü olan yapay zeka hızla gelişiyor. Peki yapay zekanın yok edeceği meslekler neler?

Son zamanların en büyük icadı olan yapay zekanın geleceğimizi şekillendireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve özellikle mesleğinizi seçerken yapay zeka etkenini de mutlaka hesaplamalısınız.

Şoförlük 

Araçlarında oto-pilot özelliğini öne çıkaran Tesla, geçtiğimiz günlerde kiralık yapay zeka şoförünü de duyurdu. Ayda 199 dolar ücreti olan abonelik, size hiç gerek kalmadan aracın yapay zeka ile sürülmesini sağlıyor. Tesla araçlarda halihazırda bulunan oto-pilot yalnızca co-pilot işlevi görüyor, yani bir yandan sizin de gözünüz yolda olmalı ve direksiyonu devralmaya hazır olmalısınız.

Taksicilik 

Teknoloji devlerinin son yıllarda kısa mesafeli ulaşım kiralama hizmetlerine bakacak olursak taksiciliğe ayrı bir önem verildiğini görüyoruz. Özellikle Uber uygulaması ile daha sistemsel hale gelen taksicilik, ilerleyen yıllarda Tesla’daki gibi oto-pilot özelliğiyle harmanlanabilir.

Mavi Yakalı İşçilik

İnsanların oluşturduğu iş gücü, elektroniklere oranla fazla kaynak tüketiyor. Muhtemelen yapay zekanın ve mekanik sistemlerin evrimi bir noktaya ulaşınca ağır işler onlara kalacaktır. Zira zanaat gerektiren işlerin öğrenilmesi ya da inşaat ustalığı gibi yönlendirme gerektiren işlerin tecrübe edilmesi yapay zekanın birkaç saniyesini alır diyebiliriz.

İnternette var olan milyarlarca web sayfasındaki bilgi onlar için sindirilmesi saniyeler sürecek tecrübeler olduğu için özellikle zanaat gerektiren ağır işler yapay zekanın eline geçebilir. Geriye kalan taşımacılık ya da inşaat işçiliği gibi ağır işler de robotlar tarafından az kaynak kullanılarak yapılabilir.

Garsonluk

Zincir restoranlar garson işe alarak bir masraf yapmak istemese de müşteriye daha yakın olmak isteyen restoranlarda garsonluk işliyor. Yapay zekanın trafikteki araçları ve yayaları tanıyıp ona göre aksiyon alabildiğini düşünürsek garsonluk onlara göre çok hafif bir iş. Yapay zekaya sahip robotların servis yapması hiç de zor görünmüyor.

Kasiyerlik

Bazı yenilikçi marketlerde kasa bir bilgisayardan oluşuyor ve alınan ürünler bilgisayara tanıtılıp ödemesi de oraya yapılıyor. Bu sisteme ülkemizdeki bazı marketlerde de mutlaka rastlamışsınızdır. Burada sektörün en büyük problemi ise müşterilerin aldığı ürünlerin neler olduğunu doğru söylemeyebileceği. Yapay zeka işin içine girdiğinde ürünleri kamera yardımıyla tanımlayabilir.

Hosteslik

Yerden binlerce metre yüksekteki uçuşlarda size yardımcı olan birilerinin olması güzel. Ancak hosteslik, yapay zekanın yok edemeyeceği bir meslek değil. Yapay zekanın 2040’a kadar hizmet sektöründeki birçok pozisyonu yok edeceğini söylemeliyiz.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.