Üniversite Öğrencilerini Üzen Haber

Üniversite Öğrencilerini Üzen Haber

Üniversite öğrencilerini üzen haber; Erasmus desteği 6 aydan 2,5 aya indi.

İTÜ Erasmus Ofisi konuyla alakalı açıklama yaptı:

"2021 yılı dönemi Erasmus+ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA131) faaliyeti hibe dağıtım sonuçları Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ilan edilmiştir.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yapılan açıklamada yer aldığı üzere “2021-2027 yeni Erasmus+ Programına katılım için Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu arasındaki uluslararası anlaşmaların imza süreci devam etmektedir. Bu itibarla ilan edilen hibe tutarları geçici nitelikte olup, resmi sürecin tamamlanmasını müteakiben söz konusu miktarlarda değişiklikler olabilir”.

Hibe dağıtım sonuçları ve kurumların 2021 dönemi bütçeleri incelendiğinde, tüm üniversitelerin hibe miktarlarında olduğu gibi İstanbul Teknik Üniversitesine tahsis edilen hibe miktarında da geçmiş yıllara kıyasla önemli oranda azalma olduğu görülmektedir. İlan edilen bütçe, İTÜ olarak talep ettiğimiz bütçenin oldukça altında kalmıştır.

Kurumumuza tahsis edilen toplam bütçenin en etkin şekilde öğrencilerimize dağıtımı için çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. İTÜ’ye tahsis edilen bütçe miktarının önceki yıllara göre azaltılmış olması ve Erasmus öğrenim hareketliliği hakkı kazanmış öğrenci sayısının geçtiğimiz yıllara göre daha fazla olması sebebiyle, öğrencilerimize tahsis edilen hibe miktarlarında değişikliğe gitme zorunluluğu doğmuştur. Bu itibarla 2021-2022 akademik yılında Erasmus öğrenim hareketliliği gerçekleştirecek öğrencilerimize (tek dönem veya iki dönem fark etmeksizin) toplamda 2,5 aylık hibe desteği sağlanabilecektir.

Türkiye Ulusal Ajansı ile yapılan görüşmelerde proje bütçesinin kurumumuz hesabına aktarılmasının yakın bir zamanda olamayacağı, 2022 yılı Şubat ayını bulabileceği belirtilmiştir. Dolayısıyla, hareketliliğe başlayan öğrencilerimizin hibelerinin tamamının (2,5 aylık) ödenmesi ancak İTÜ’ye hibe aktarımı yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilecektir.

Bu gecikme sebebiyle, özellikle Güz döneminde yurtdışında olacak öğrencilerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başka bir bütçeden – sonradan yerine koyulmak üzere– bir kaynak oluşturulmuştur. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından İTÜ’ye yapılacak hibe aktarımını beklemeden, hibe sözleşmesi işlemi tamamlanan öğrencilerimizin bir aylık hibeleri bu kaynaktan avans olarak hesaplarına transfer edilecektir.

"Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ilan edilmiş olan bütçenin artması ve olası hareketlilik iptalleri sonucunda bütçemizde yeterli miktar kalması durumunda, öğrencilerimize tahsis edilen hibe miktarı 2,5 aydan 5 aya kadar arttırılabilecektir. Her durumda, iki dönem hareketlilik gerçekleştirecek öğrencilerimizin hareketliliklerinin ikinci dönemi için hibe ödemesi yapılamayacaktır.

Bütçe aktarımı ve ödemelerle ilgili gecikmelerin İstanbul Teknik Üniversitesi özelinde olmadığını yeniden belirtiriz.

Yeni Erasmus+ Programına (2021-2027) katılım sürecine ilişkin resmi prosedürlerde yaşanabilecek gecikmelerden veya hibe tutarlarında daha sonra meydana gelebilecek değişikliklerden Avrupa Komisyonu, Türkiye Ulusal Ajansı ve İstanbul Teknik Üniversitesi sorumlu değildir."

İTÜ'nün internette yayınladığı bu açıklama sonrası öğrenciler arasında da gündeme gelerek birçok tartışmaya sebep oldu. Öğrencilerden tepki alan İTÜ bir açıklama daha yaptı. 

"Bir yılı aşkın bir süredir tek dönem Erasmus hareketliliği yapacak öğrencilerin 4 ay, çift dönem Erasmus hareketliliği yapacak öğrencilerin ise 8 ay hibe desteği alacağı söylenmiştir. Gidecek öğrencilere alacakları hibenin 500 Euro olacağı söylenmiş ve karşı kurum da bu şekilde bilgilendirilmiştir. Fakat öğrencinin Erasmus hareketliliğini gerçekleştirebilmesi için bu hibe miktarında yapılacak değişikliklerden hiçbir hak talep edemeyeceğine dair imza alınmıştır. Birçoğumuzun yurt dışına gitmesine çok az bir süre kalmasına, pek çoğumuzun ise yurt dışına çoktan gitmiş olmasına rağmen İTÜ Erasmus Ofisi hibe miktarını tüm Erasmus öğrencileri için (4 ay veya 8 ay fark etmeksizin) 2.5 ay olacağını açıklanmış ve bu miktarın da taahhüt edilenin aksine aralık ayında değil, şubatta gönderileceği söylenmiştir.

Türk lirasının Euro karşısında günden güne değer kaybettiği bu koşullarda sadece 2.5 aylık bir hibe sunmak, pratikte öğrencilerin çok büyük bir kısmının gidememesi anlamına geliyor. Bu duruma çözüm olarak bunu karşılayabilecek küçük bir kesimin dışında, iptal etmek zorunda kalan öğrencilerin hibelerinin henüz daha hareketliliği başlamayan öğrencilere aktarılacağı söyleniyor.

Ders seçimlerinin çoktan başladığı ve birçok maddi masrafta bulunmamız dolayısıyla Erasmus programımızı iptal etme durumumuz da bulunmamakta. Hem İTÜ hem de Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ programına hak kazanan 766 öğrenci olarak mağdur edilmekteyiz.

Bizlere; yıllardır sunulduğu şekliyle, taahhüt edilen maddi güvencenin sağlanmasını ve tüm bu belirsizliklerin en kısa sürede netleştirilmesini talep ediyoruz."

Yapılan açıklamaların bir benzeri de Marmara Üniversitesinden geldi. Bu benzer açıklamalar sonrası gündemde ne şekilde yer almaya devam edeceği ve diğer üniversitelerden de nasıl açıklamalar geleceği merak konusu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.