Öğrenci Kariyeri Banner

UNESCO'dan İstanbul İçin Tsunami Uyarısı!

UNESCO'dan İstanbul İçin Tsunami Uyarısı!

UNESCO, BM Okyanuslar Konferansı öncesinde yaptığı açıklamasıyla İstanbul dahil bazı kıyı bölgelerinin tsunami tehlikesi altında olduğunu belirti. Örgüt, tsunamiye hazır olmak için eğitimlere de yakında başlayacak.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), bugün yapılan yeni bir açıklamayla Türkiye’de yeni bir tehlikeyi daha gündeme getirdi. Örgüt, bugüne kadar 21 ülkeden 40 topluluğun ‘tsunamiye hazır’ hale getirildiği programın kapsamını farklı kıyı toplulukları için de genişleteceğini ifade etti.

Tsunami Vurma Olasılığı Yüzde 100!

UNESCO’nun söz konusu programına dahil edeceğini açıkladığı bölgeler arasında Marsilya, İskenderiye ve İstanbul'da bulunuyor.

Üstelik UNESCO’ya göre İstanbul’un da aralarında bulunduğu bu bölgeleri önümüzdeki 30 yıl içinde bir metreden daha yüksek dalgaların vurması olasılığı yüzde 100 seviyesinde.

Bugüne kadar tsunaminin çoğunlukla görüldüğü bölgeler olan Pasifik ve Hint Okyanusu’ndaki toplumların aksine, İstanbul gibi bölgelerde yaşayan ve bugüne kadar tsunami tehlikesiyle karşılaşmayan bölgelerde bu bilgi birikimi bulunmuyor.

Türkiye'de Uyarı Merkezi Kurulacak!

UNESCO da bu kapsamda bu bölgelerdeki toplumları ‘tsunamiye hazır’ hale getirmek isteniyor. Bu kapsamda Örgüt, tsunami riski altında olan toplulukları 2030 yılına kadar eğitmeyi planlyor.

Örgüt, bunun yanı sıra 12 tsunami uyarı merkezini kurmak için çalışmalarını tamamladı. Bu merkezleriin arasında Yunanistan, Türkiye, İtalya, Fransa ve Portekiz’de yer alıyor.

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.