Öğrenci Kariyeri Banner

Türkiye'nin En Değerli 100 Markası Brand Finance Tarafından Açıklandı

Türkiye'nin En Değerli 100 Markası Brand Finance Tarafından Açıklandı

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın, Türkiye’nin En Değerli Markaları Araştırması’nın Raporu Yayınlandı. Türk Hava Yolları, 2 milyar dolara yaklaşan marka değeriyle ‘Türkiye’nin en değerli markası‘ oldu.

Brand Finance her sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin en değerli 100 markasını araştırdı ve sonuçlarını paylaştı. Listenin bir numarası bu sene de değişmedi, geçtiğimiz yıl 1 milyar 735 milyon dolarlık değeriyle en değerli marka olan Türk Hava Yolları bu yıl da 2 milyar dolara yaklaşan marka değeriyle zirvedeki yerini korudu.

Türk Hava Yolları’nı, geçtiğimiz sene olduğu gibi Ziraat Bankası ve Garanti Bankası takip etti. Listenin yukarısında en dikkat çeken değişiklik telekomünikasyon şirketleri arasında oldu. Türk Telekom değer kaybederek 2 sıra gerilerken, Turkcell 1 milyar 36 milyon dolarlık değeriyle rakibinin yerini aldı.

 

 

Türkiye’deki markaların toplam değeri geçtiğimiz yıla göre artarak 24.5 milyar dolara ulaştı.

 

Ayrıca listeye bu yıl 8 yeni marka dahil oldu: LC Waikiki, Koç Sistem, Kordsa, Odeabank, Aytemiz, Mars Lojistik, Ege Profil ve Nobel İlaç.

Sektörel olarak baktığımızda ise toplam marka değeri içinde sanayi sektörü markalarının payı yüzde 30, hizmet sektörü markalarının payı ise yüzde 70 oldu.

 

Raporun tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.  


Serap  Akın

DEÜ - Yönetim Bilişim Sistemleri

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.