Öğrenci Kariyeri Banner

Türkiye'de NFT İle İlgili Bir İlk Yaşandı!

Türkiye'de NFT İle İlgili Bir İlk Yaşandı!

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca, babasının bir fotoğrafı kullanılarak hazırlanan portrenin NFT formatında satışa sunulması üzerine dava açtı.

İstanbul 3'üncü Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, portrenin satışının engellenmesi amacıyla ihtiyati tedbir kararı aldı. Av. Görkem Gökçe, kararla ilgili "Bu karar bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de NFT ile ilgili verilen ilk ihtiyati tedbir kararı" şeklinde konuştu.

Kişilik Haklarını İhlal Ettiğine Karar Verildi

Emrah Karaca, Ressam Yiğit Mohaç Yücel’in Cem Karaca’nın bir portresini NFT satış platformu Open Sea üzerinden satışa sunacağını öğrenmesinin ardından avukatı Av. Görkem Gökçe aracılığı ile İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Dosya kapsamında alınan bilirkişi raporunda Yiğit Mohaç Yücel’in NFT olarak satışa sunduğu portrenin Cem Karaca’nın bir fotoğrafından yola çıkılarak hazırlandığı ve Cem Karaca’nın dış görünüşünün ticarileştirildiği, bu nedenle davalının fiillerinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ve kişilik haklarını ihlal eder nitelikte olduğu sonucuna varıldı.

Bunun üzerine mahkeme, Cem Karaca’nın portresinin izinsiz olarak kullanıldığı internet sitelerine erişimin engellenmesine ve Opensea isimli platformda yer alan, NFT formatında satışa sunulan Cem Karaca portresinin satışının engellenmesine karar verdi.

'Türkiye'de NFT İle İlgili Verilen İlk Karar'

Karar hakkında açıklama yapan Av. Görkem Gökçe, bunun Türkiye'de verilen ilk ihtiyati tedbir kararı olduğunu ifade etti. Gökçe, açıklamasına söyle devam etti:

"NFT’ler hakkında henüz tüm dünyada hukuki olarak birtakım belirsizlikler bulunmasına ve bu konuda çok az örnek olmasına rağmen mahkemenin teknoloji çağına uygun hareket ederek olaydaki ihlali durdurmaya karar vermesi, yargının bu tür konularda güçlü bir refleksinin bulunduğunu gösteriyor.”

“Mahkeme bu kararı ile NFT’lerin icra hukukuna konu olabilecek bir malvarlığı değeri olduğunu kabul etmiş oldu. Karar lehimize olmakla birlikte henüz bir tedbir niteliğinde olup, yargılamanın devamını heyecanla takip ediyoruz.”

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.