Öğrenci Kariyeri Banner

Türk Edebiyatının En Etkileyici 5 Romanı

Türk Edebiyatının En Etkileyici 5 Romanı

Kitap okumanın yalnızca boş zaman aktivitesi olmaktan sıyrılıp ruhu dinlendiren bir ihtiyaç olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha gördük. Biz de sizler için Türk Edebiyatının en etkileyici romanlarını derledik.

İşte Türk Edebiyatındaki En Etkileyici 5 Roman:

1-Tutunamayanlar 

Oğuz Atayın 1971 yılında yayımladığı Tutunamayanlar romanı hala  etkisini korumaya devam ediyor.Modernist romanın öncülerinden ve aynı zamanda postmodern romanların kaynağı olan eserdeki kara mizah ve gözlem derinliği hala birçok yazara ilham veriyor.

2-Kara Kitap

 

Nobel Edebiyat ödülü sahibi Orhan Pamuk’un İstanbul’u bir edebiyat kenti olarak anlattığı eserdir. Orhan Pamuk eserini Doğu anlatım geleneğindeki “arayış”kavramı  ile sunuyor.Eser hala Türk Edebiyatının kilometre taşlarından biri olmayı başarıyor.

3-Puslu Kıtalar Atlası 

İhsan Oktay Anar’ın postmodernist tarih romanlarından biri olan eseri kendine özgülüğü ve güçlü anlatım tarzı ile okurlarını etkilemeyi başarıyor.

4-Saatleri Ayarlama Enstitüsü 

 

Türk Edebiyatının ilk modernist yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın uzun yıllar gündemi meşgul eden Doğu-Batı ilişkisini ortaya koyduğu eseri hala Türk Edebiyatının en güçlü romanlarından olmayı başarıyor.

5-Gölgesizler

 

Şiirsel bir yazım tekniği kullanan Hasan Ali Toptaş’ın sinemaya uyarlanan ve birçok yabancı dile çevrilen eseri sadece Türk Edebiyatında değil Dünya Edebiyatında da bir yer edinmiştir.Mutlaka okunması gereken bir eser.

 

Özgün İçerik 


Rumeysa İrmak

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Rumeysa İrmak ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.