Öğrenci Kariyeri Banner

Tarihin Önemli İsimlerinin Garip Takıntıları ve Ortak Yönleri

Tarihin Önemli İsimlerinin Garip Takıntıları ve Ortak Yönleri

1. Albert Einstein

Saçlarını kestirmeyen, yemeğini masasında notlarının arasında yiyen Einstein’ın, en önemli toplantılara bile giderken uyumsuz renkli kıyafetler giydiği biliniyor. Hayatının son dönemlerinde ise beslenme düzeninden eti çıkarmış Einstein. İnsanın etçil olarak dünyaya gelmediğini dile getiren ünlü fizikçi, vejetaryenliğin insanın hayatta kalmasına katkı sağlayacağını düşünüyordu.

2. Franz Kafka

Dönüşüm adlı başyapıtındaki Gregor Samsa'sıyla kalplerimize kazınan Franz Kafka, hayvanları yeme düşüncesinin bile etik olmadığını savunuyor. Akvaryumundaki balığı huzurla seyredebildiğini; çünkü, onu yemediğini dile getirmiş.

3. Pisagor

Özellikle matematik derslerinden yakinen tanıdığımız Pisagor, ünlü Yunan filozoflarından. Pisagor'un, öğrenci grubuna birini almadan önce beş yıl konuşmama şartı aradığı da iddia edilmektedir. Ayrıca o ve takipçileri yıllar boyunca vejetaryenliği sürdürdü. Aslında onun döneminde vejetaryenlik, "Pisagor diyeti" olarak adlandırılıyordu.

4. Platon

Platon'un gerçek adı aslında Aristocles'ti. Platon, Eski Yunanca'da "geniş" anlamına gelen bir sözcüktü. Kendisine bu adın verilmesinin sebebi ise geniş omuzlarıydı. Pisagor gibi ünlü düşünür Platon da onlardan biri. Kendisi, et yiyen bir toplumun yemeyenlere göre daha çok doktora ihtiyacı olduğunu savunuyordu.

5. Lev Tolstoy

Tolstoy'un 28 sayısına bir takıntısı vardı. Ünlü "Sanat Nedir?" çalışmasında kötü şiire örnek verirken kitaplardan tarafsız seçim yaptığını göstermek adına sadece 28.sayfalardaki şiirleri dikkate alır. Tolstoy, sigara, alkol ve et tüketimini hayatının son dönemlerine doğru bıraktı. İnsanların, hayvanlara zarar vermeden karınlarını doyurabileceklerini savunuyor ve bu düşünceyi çevresindekilere yaymaya çalışıyordu.

6. Johann Wolfgang von Goethe

İlginçtir ki Goethe’nin masasında Schiller’e ait olduğuna inandığı bir kafatası tutma alışkanlığı vardı. Aynı zamanda diğer maddelerdeki kişilerle ortak özelliği vejetaryen olmasıydı Goethe'nin. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından vejetaryenliği savunuyor ve hayvanları kesenlere güvenmediğini dile getiriyordu.

7. Leonardo da Vinci

Uykuda geçirilen zamanı kayıp olarak gördüğünü pek çok sefer dile getiren ünlü dehanın çok ilginç bir uyku alışkanlığı vardı. Da Vinci, günde 20’şer dakikalık bölümler halinde 6 kez uyur ve toplamda sadece 2 saat uyurdu. Bununla birlikte etik nedenlerden dolayı vejetaryenliği savunan Leonardo da Vinci, "Vücudum diğer yaratıklar için bir mezar olmayacak!" sözüyle oldukça etkili ve net bir şekilde bu konudaki görüşünü dile getirmiştir.

8. Cesar Chavez

Ulusal Tarım İşçileri Derneği'ni kuran ve iş dünyasındaki liderliğiyle bilinen Cesar Chavez, hayvanları birçok alanda olduğu gibi yemek için sömürmenin de doğru olmadığını düşünüyordu.

9. Mahatma Gandhi

Hayvanlar için merhamet sahibi olunması gerektiğini defalarca dile getiren Gandhi, çocukluğundan beri vejetaryendi. Manevi anlamdaki ilerlemenin ancak bedensel isteklerimizi tatmin etmeyi bıraktığımızda olacağını söylüyordu.

10. Coretta Scott King

​​​​​​​

ABD'li bir yazar, aktivist, sivil haklar lideri ve Martin Luther King Jr.'ın eşi olan Coretta Scott King, hayvan haklarının da sosyal bir adalet sorunu olduğunu dile getiriyor ve hayvanların besin olarak tüketilmesini şiddetle reddediyordu.

11. Alexander von Humboldt

Tarihteki en büyük doğa bilimcilerden biri olan Humboldt, et tüketmemenin yalnızca hayvanlara saygı olmadığına, aynı zamanda ekolojik dengeyi de sağladığına inanıyordu. Bu görüşünü "Bir avcının yaşadığı yerde 10 çoban, 100 çiftçi ve 1000 bahçıvan yaşayabilir" sözü ile dile getiriyordu.

12. Mary Wollstonecraft Shelley

Frankenstein'ın yazarı Mary Shelley, bir vejetaryen ve aynı zamanda hayvan haklarının güçlü bir savunucusuydu. "Benim yemeğim insanınki gibi değil; ben iştahım için kuzuyu yemem; meşe palamudu ve meyveler beni yeterince besliyor."

13. Rosa Parks

Ünlü bir aktivist olan Rosa Parks, 40 yılı aşkın bir süre vejetaryen yaşadı. Çocukluğunda ekonomik nedenlerle iyi beslenemediğini dile getiren Parks, sağlıklı beslenmenin onun için önemli olduğunu ve bu nedenle et yemediğini dile getiriyor.

14. Thomas Edison

Ampülün mucidi Thomas Edison tam bir uyku düşmanıydı. Uyuyarak geçirilen zamanın kayıp olduğuna inandığını söyleyen Edison, günü 1-2 saatlik küçük kestirmelerle geçiştirmeyi tercih ederdi. Aynı zamanda hayvanları beslenmek için katletmenin doğru olmadığına inanan Edison, vejetaryen olmanın zihni de güçlü yönde etkilediğine inanıyor.

15. Nikola Tesla

Tarihte Edison ve Tesla arasında sürekli bir rekabet olduğu biliniyor. Fakat, anlaşılan iki ünlü isim de vejetaryen. Nikola Tesla, ilkeler ve etik değerler adına hayvanlara zarar vermenin doğru olmadığını savunmuş. Üç rakamına kafayı takmıştı, incilerden nefret ederdi, evliliğin bilimine gölge düşüreceğine inanırdı... Ve belki de en garibi ve anormali: Tesla bir güvercine aşıktı.

 

KAYNAK


Gökçe Öztürk

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Gökçe Öztürk..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.