Şiirlerini Mutlaka Okumanız Gereken  10 Yabancı Şair

 Arapça kökeni olan şiir kelimesinin anlamı kişinin algısına göre değişse de bizim lügatımızda anlamı şöyle:  

Duygu yüklü sözcük bulutu. Şairin oluşturduğu bu bulut kimi zaman bir çiçeği beslemek için, kimi zaman ise şairin içine akıttığı göz yaşlarını sembol etmek için yağmur yağdırır. Umudu, hüznü, neşeyi, hasreti ve binlerce duyguyu yürekten okuyucuya aktarma aracıdır.

Şiirlerinde derin anlamlar barındıran ve mutlaka tanımanız gerektiğini düşündüğümüz 10 yabancı şairi sizler için listeledik.

1- William Shakespeare (1564 – 1616)

Zamana yenilmeyen yazar olarak adlandırılan İngiliz edebiyatının ünlü yazarıdır Shakespeare.  İnsan doğasının değişmez özelliklerini evrensel bir şekilde ve benzersiz bir şiir diliyle yansıtır.

 

2- Victor Hugo ( 1802-1885)

Fransız yazar Victor Hugo, romantizm akımının temsilcilerindendir. Tutkulu, yüce gönüllü ve olağanüstü çalışma gücüne sahip olan kişiliğiyle tanımlanan Hugo, çok yönlü bir yazardır.

 

3-  Aleksandr Sergeyeviç Puşkin (1799 – 1837)

Rus edebiyatının kurucusu ve en büyük şairi olarak adlandırılan Puşkin,  romantik edebiyat akımının ünlü temsilcilerindendir. Kullandığı üslüpla tarih yazımına yön vermiştir. Onu tanımlayan ünlü yazarlar Puşkin’i şöyle tasvir ediyor:  “Puşkin, olağanüstü bir olaydır.”   (Gogol). “Puşkin, bize gelecekten haber veren bir peygamberimizdir.”  (Dostoyevski).

 

4- Sylvia Plath (1932 – 1963)

Gizdökümcü Şiir’in en önemli temsilcilerinden olan Amerikan edebiyatı şairi Sylvia Plath, son yüzyılın en çarpıcı isimlerinden birisidir. Kısacık yaşamında kadın hayatını ve kadınların içsel dünyasını öyle etkileyici ve net anlatmıştır ki. Şiirleriyle ve yaşantısıyla dönem kadını için bir ayna görevini üstlenir.

 

5- Bertolt Brecht ( 1869 – 1956)

20. yüzyılın en etkileyici  Alman şairi olarak nitelendirilen Brecht, yazdığı eserlerle uluslar arası alanda saygı görüp ödüllendirilmiştir. İlk şiirleri 1914’te yayımlanan şair,  okulda “enfant terrible” (dehşet çocuk) olarak tanınırdı.

 

6-  Yorgo Seferis (1900 – 1971)

Yunanlı şair Seferis İzmir Urla’da doğmuş ve Birinci Dünya Savaşı’nın etkisiyle Atina’ya yerleşmiştir. Yunan edebiyatı simgeciliğinin öncüsü olan Seferis, 1963 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

 

7- Arthur Rimbaud (1854 – 1891)

Fransız şairlerinden biri olan Jean Nicholas Arthur Rimbaud, sürrealizm ve sembolizmin en önemli temsilcilerindendir. "Şiirleriyle yaşamı değiştirmeye çalıştı, olmadı."

 

8- Federico Garcia Lorca (1898 – 1936)

 İspanyol şair Lorca, yüzyılının en büyük iki İspanyol şairinden biri olarak kabul edilir. Eserlerinde tabiatın güzelliklerini sık sık dile getirdiği görülür. Kısa, çok yönlü ve sıra dışı yaşamıyla dünya edebiyatının da unutulmaz isimlerinden biridir.

 

9- Edgar Allan Poe (1809 – 1849)

Amerikan edebiyatı konusu açıldığında akla gelen ilk isimlerden biri olan Edgar Allan Poe, şiir dışında kısa hikaye yazarlığında da  oldukça ünlüdür.

 

10- Füruğ Ferruhzad

İran edebiyatının  20. yüzyılda yetiştirdiği en önemli kadın şairlerdendir. Ferruhzad, kendinden önceki dönemde rastlanmadık biçimde şiire kadın sesini, algısını, ruhunu katmıştır.

 

 

Özgün İçerik: Bu içerik Öğrenci Kariyeri yazarlarından Nur ERLER tarafından oluşturulmuştur.


Nur Erler

Kitaplara kulak ver, yıllar önce yazılmış o sözcüklerin sana anlatacak çok şeyi var. Giresun Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.