Psikolojik Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Psikolojik Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Özellikle son dönemde ülkemizdeki yangınlar hepimizi derinden etkiliyor. Psikolojik olarak yaşadığımız bu sarsıntılar, uyku kalitemizden beslenme alışkanlıklarımıza kadar tüm hayatımızı etkiliyor. 

Minnettar Olduğunuz Durumları, Kişileri ve Olayları Yazılı Olarak İfade Etmekten Çekinmeyin

Uzun vadede etkisini göstermeye başlayan bu durum doğrudan iyi hissetme ile bağıntılı olduğu araştırmacılar tarafından onaylanmıştır. Sahip olduğunuz ve minnet duygunuzun her şeyi yazılı olarak bir kez daha tekrarlamak iyi ve güçlü hissetmek için atılan önemli adımlardan bir tanesi.

Ne Yerseniz O’sunuz

Yediğimiz her şey beyin kimyasallarımıza etki etmektedir. Bu da gün içerisindeki modumuzu, davranışlarımızı ve tutumlarımızı doğrudan etkilemektedir. Meyveler ve sebzeler bu durumda oldukça önem taşımaktadır. Beyin kimyasallarını pozitif yönde etkileyen bu besin gurubu iyi hissetmenin anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Mutlaka dengeli beslenmeye özen gösterin.

Kendinize Pozitif Şeyler Söylemeyi İhmal Etmeyin

Araştırmalara göre kendiniz hakkında ne düşündüğünüzün nasıl hissettiğiniz konusunda büyük bir etkiye sahip. Ek olarak kendiniz hakkında pozitif söylemlerde bulunmak kendinize verdiğiniz değeri arttırarak daha kararlı ve girişken olmanıza yadımcı oluyor.

Kısa Bir Süreliğine Tek Bir Şeye Odaklanın

Yapılan bu odaklanma ile geçmişten getirdiğiniz negatif hisleri ve düşünceleri bir süreliğine beyninizden uzak tutmak oldukça işe yarayan bir yöntem. Kısa süreliğine tek bir olguya veya işe odaklanmak gün içerisinde bu olguyu veya işi bitirdiğinizde yaratacağı tatmin duygusu ile kendinize olan güveninizi yeniden kazandırarak daha güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır.

Egzersizi İhmal Etmeyin

Psikolojinin fiziksek boyutu oldukça önem taşımaktadır. Bazı problemlerin ve psikolojik hastalıkların fiziksel aktivite ile bağıntılı olduğu gerçeği bu duruma ne kadar önem vermemiz gerektiğininde bir göstergesi. Her gün yapılacak 30 dakikalık bir egzersiz bu noktada hayatınızı büyük ölçüde değiştirecektir. Söz konusu fiziksel aktiviteyi dışarıda yapmaya da özen göstermelisiniz. Güneşten alacağınız D Vitamini’nin serotonin hormonunu yükselttiği aklınızda olsun.

Paylaşın

Aileniz, arkadaşlarınız ve yakın çevreniz nasıl hissettiğinizi ve neler yaşadığınızı anlatın. Hayatınızı onlarla paylaşmak aranızdaki güven ve sevgi bağını güçlendirerek zorluklarla baş ederken yalnız olmadığınız bilincine sizi kavuşturacaktır. Bu sayede sorunların üstesinden gelmeniz çok daha kolay olacak.

Başkaları İçin Harekete Geçin

Araştırmalara göre çevrenize yardım etmek kendine güveni etkileyen en önemli faktörler arasında. İkili ilişkiler arasında özveriyi ve güveni pekiştiren yardım olgusu çevrenizi pozitif yönde algılamanıza dolayısıyla da kendiniz ve seçimleriniz hakkında pozitif yargıya varmanızda oldukça etkilidir. Bu süreçte yardıma muhtaç sokak hayvanlarını da ihmal etmeyin.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.