Öğrenci Kariyeri Banner

Öğrenmeyi Alışkanlık Haline Getirme Yöntemleri!

Öğrenmeyi Alışkanlık Haline Getirme Yöntemleri!

Hayat boyu öğrenme, sonucunda diploma ya da derece almak gibi hedeflerin olmadığı tamamen kişinin kendi planlı ve organize olmak hayat sürmesi için olmazsa olmazdır. Bildiğimiz öğrencilikten farklıdır. Çünkü yaşam boyu öğrenme okulla, sınavla ya da derslerle sınırlandırılmaz. Sürekli öğrenme alışkanlığı kazanmak bir diploma almaktan farklı olarak daha büyük bir yaşam başarısı elde etmenizi sağlar. Öğrenmeyi bir alışkanlık haline getirmek zihni canlı tutar. Bu alışkanlığı kazanmak ise sandığınızdan daha kolaydır. Hayat boyu öğrenmeyi alışkanlık haline getirmeniz için gerekli olan yetkinlikleri sizler için derledik.

1- Hedef Belirleyin

Yıllar geçtikçe ilgi alanlarınız da değişebilir ya da çeşitlenebilir. Bir anda bir sürü şey öğrenmek isteyebilirsiniz. Ancak her konuda aynı anda derinlemesine bilgi sahibi olamazsınız. Öncelikle gerçekten ilgi duyduğunuz konuları seçip hangilerinde derinleşmek istediğinizi belirlemelisiniz. Daha sonra belirlediğiniz konu başlıklarına dair daha detaylı öğrenme hedefleri ile yola çıkmalısınız.

2- Planlı ve Organize Olun

Örgün öğrenme sisteminde dersler bir plan dahilinde size sunulur. Her şey sizin için önceden organize edilmiştir. Yapmanız gereken tek şey doğru saatte derste bulunmaktır. Ancak hayat boyu öğrenme örgün eğitimi de kapsayan geniş bir sistemdir. Bu sistemde planları sizin belirlemeniz gerekir. Özellikle zamanlama konusunda dikkatli olmalısınız. Hayat boyu öğrenmeyi alışkanlık haline getirmeniz için gerekli olan yetkinlikleri sizler için derledik.

3- Gelişmeye Odaklanın

Öğrenmeyi yaşam boyu sürdürmenizi sağlayacak şey öğrendiklerinizle kendinizi geliştirebiliyor olmanızdır. Size katkısı olmayan ve sizi geliştirdiğini hissetmediğiniz konuların üstüne gitmeyi bırakmalısınız. Odak noktanız tamamen kendinizi geliştirmek olmalıdır. 

4- Dünyaya Merakla Yaklaşın

Merkaklı olmak öğrenmeyi de kolaylaştırır. Hayatınız boyunca öğrenmeyi sürdürmek istiyorsanız dünyaya bir bebeğin merakıyla yaklaşmalısınız. Merak ettiğiniz sürece koşullar ne olursa olsun öğrenmeye devam edersiniz.

5- Kendi Kendinize Öğrenmeyi Öğrenin

Öğrenmeyi hayat boyu bir alışkanlık haline getirme yöntemleri arasında en etkilisi kendi kendinize öğrenmeyi öğrenmektir. Kendi kendinize öğrenebilmek için öncelikle öğrenme yönteminizin ne olduğunu keşfetmeniz gerekiyor. Size uygun yöntemi ilgi duyduğunuz alanlarda deneyerek pratik kazanabilirsiniz. 

6- Değişime Açık Olun

Yaşadığımız çağda bilgiler çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Öğrendiğiniz bir bilgi kısa bir zaman diliminde değişime uğrayabilir ve geçerliliğini kaybedebilir. Bu sebeple öğrendiklerinize kesin doğrular olarak bakmamalısınız. Böyle bir bakış açısı sizi yeni bilgiler edinmekten alıkoyar. Bilgilerin değişebileceğini ve yerine yenilerinin eklenebileceğini daima göz önünde bulundurmalısınız. 

7- Sabırla Öğrenin

Bir alışkanlık edinmekten bahsediyorsak önemli olan sabırlı olmaktır. Hayat boyu öğrenmek de bir alışkanlık olarak edinilebilir. Tıpkı diğer alışkanlıklarda olduğu gibi devamlı öğrenmede de hedefleri küçük adımlara bölerek başlamak en idealidir. Hedeflerinize ulaşmaya çalışırken kararlı ve sabırlı olmalısınız.

Kaynak


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.