Öğrenci Kariyeri Banner

Naci Görür, İstanbul Depremi İçin 7 Maddelik Önlem Listesi Yayınladı!

Naci Görür, İstanbul Depremi İçin 7 Maddelik Önlem Listesi Yayınladı!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi için 7 maddelik bir hazırlık ve önlem listesi yayınladı.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli olrak gerçekleşen depremlerin ardından en önemli gündem maddelerinden biri de beklenen İstanbul depremi oldu. Kahramanmaraş ve 11 ilde büyük bir yıkıma neden olan depremlerin ardından milyonlarca insan beklenen İstanbul depremine yönelik nasıl adımlar atılacağını merak ediyor.

Deprem süreci boyunca yaptığı önemli açıklamalar ve bilinçlendirme çabalarıyla sık sık karşımıza çıkan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabı üzerinden yeni bir paylaşım yaptı. Görür, paylaşımında 7 maddelik bir önlem listesi paylaştı.

'İstanbul'dan Anadolu'ya Göç Hızlandırılmalı'!

Görür, ''Arkadaşlar biraz uzun süreyle tweetler atacağım. Bu tweetler eğer dinlerlerse idareci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam belki okurlar diyorum. Bizim öyle danışma komisyonlarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar'' ifadelerini kullandığı paylaşımında şu önlemleri sıraladı:

  1. İstanbul ve yakın çevresindeki çoğu sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgeleri Marmara Bölgesi'nin dışına çıkartılmalı, bunun için Anadolu’da uygun ortamlar hazırlanmalı ve teşvik mekanizmaları geliştirilmelidir.
  2. İstanbul’a nüfus celbedecek olan yatırımlar durdurulmalı ve İstanbul’dan Anadolu'ya göç hızlandırılmalı ve devlet eliyle özendirilmelidir.
  3. İstanbul’da daha fazla bina ruhsatı verilmemeli imar ve iskan kısıtlanmalıdır.
  4. İstanbul’da altyapı ve yapı stoku hızla elden geçirilmeli ve deprem dirençli yapılmalıdır.
  5. Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır.
  6. Bina muayeneleri vatandaş isteğine bağlı olmadan bizzat ve hızla devlet eliyle geçekleştirilmelidir.
  7. Deprem dirençsiz binalar bizzat devlet tarafından dirençli hale getirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Eğer vatandaş da işin içine sokulacaksa, uzun süreli ucuz kredi verilmelidir.

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.