Mary Shelley: Hayatı ve Frankenstein

Mary Wollstonecraft Godwin Shelley 30 Ağustos 1798 yılında Londra'da doğdu. Babası William Godwin radikal siyasi görüşleriyle ün salmış bir yazar, annesi Mary Wollstonecraft ise o dönemin önemli kadın hakları savunucularındandı. Annesinin onun doğumu sırasında ölmesiyle babası tarafından büyütüldü Mary. Yazar olan babasından ve onun çevresinden etkilenerek felsefe, siyaset ve edebiyata ilgi duymaya başladı. Çocukluğunun büyük bir çoğunluğunu okuyarak ve yazarak geçirdi. 

Bir Aşk Hikayesi

Mary Shelley 1814'te, henüz 17 yaşındayken şair ve yazar olan Percy Bysshe Shelley ile tanıştı ve ona aşık oldu. Percy 22 yaşındaydı ve evliydi. Mary'nin babasının yakın arkadaşı olduğundan sık sık Mary’nin ailesinin evine geliyordu. Bu iki aşık zaman içinde Mary'nin gizli yeri olan annesinin mezarında buluşmaya başladılar. Babasının karşı çıkması üzerine İsviçreye kaçmak zorunda kaldılar. Percy'nin eşinin 2 yıl sonra gerçekleşen intiharından sonra Londra'ya döndüler ve ancak o zaman evlenebildiler. 

Mary Shelley aşk ve evlilik ile ilgili liberal bir görüşe sahipti. Percy ve Mary'nin ilişkisi, edebiyata ve yeni fikirlere ilişkin duydukları ortak ilgiye dayanıyordu. Ancak Percy borçlarından dolayı sık sık taşınmak zorunda kalıyordu. Bu ayrılıklar 1814’te hamile kalan Mary’yi büyük ölçüde üzüyordu. Mary 1815 yılının Şubat ayında yaptığı doğumla bir kız çocuk dünyaya getirdi. Doğumundan bir ay sonra kızını kaybetti ve derin bir depresyon sürecine gömüldü. 

Muhteşem Yazar

1816 yılının yazında, yarı uyanık olarak gördüğü bir kabus ile gördüğü bir karakter sayesinde tarihteki ilk bilim kurgu romanı olan Frankenstein ortaya çıktı ve Modern Prometheus adıyla 1818 başlarında yayınlandı. 

1822 yılında eşi Percy'i bir tekne kazasında kaybeden Mary, Londra'ya döndü ve 1851 yılında ölünceye kadar profesyonel yazarlık yapmaya devam etti. Ölümünden sonra insanlar Mary’nin evindeki masasına rastladılar ve çekmecesinde kocası Percy'e ait bir kalbi ipek kumaşa sarılı bir şekilde buldular. Çekmecede Mary'nin vefat etmiş üç çocuğuna ait saçlar da vardı.  Mary Shelley’nin hayatı en az eserleri kadar büyüleyici idi. Korkunç trajediler, ölümüne kadar kalbinde tuttuğu büyük bir aşk, cesaret ve macera hayatını doldurmuştu. 

 

Mary Shelley'nin hayatını bir de film olarak izlemek isterseniz: 

Frankenstein

Genç bilim insanı olan Victor Frankenstein'ın bilimsel deneylerle yarattığı, garip bir görünüme sahip ama akıllı yaratık Frankenstein'ın yalnızlık, merak, aşk, hayal kırıklığı dolu hikayesi.

Meraklıları için fragmanı: 

 

Özgün İçerik


Zeynep Eren

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Zeynep Eren..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.