Öğrenci Kariyeri Banner

Martı, İBB İle Anlaştı!

Martı, İBB İle Anlaştı!

Son günlerde artan tartışmaların sonrasında bugün Martı tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Martı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), önemli bir proje için anlaşmaya vardığını açıkladı.

Her gün her yerde karşımıza çıkan elektrikli scooter’lar, sunduğu avantajlarla son yıllarda ciddi anlamda popüler bir hale geldi. İnsanlar artık kısa mesafeler için uygun ücretler karşılığında toplu taşıma kullanmak veya yürümek yerine bu ulaşım türünü tercih ediyor. Ancak scooter’lar hakkındaki tartışmalar da aynı oranda her gün büyüyor. 

İki Aydır Planlanıyordu!

Tartışmalar devam ederken bugün, Martı tarafından yapılan açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Martı, paylaştığı açıklamada Martı'nın İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan'la 2 aydır planladığı projenin erken açıklanması kararı alındığını belirtti. Söz konusu proje, kaldırımların işgali tartışmaları için de bir önlem içerecek vveMartı'nın park alanları inşa etmesini sağlayacak.

"İstanbul'da ulaşımın vazgeçilmez unsuru haline gelmiş olan ve trafik başta olmak üzere pek çok soruna çözüm üreten Martıların kent hayatına adaptasyonu, Karayolları Trafik Kanunu ve Belediye Gelirleri Kanunu'nun ilgili maddeleri tarafından Türkiye'nin tamamı için belirlenmiştir. Scooter'lar doğası gereği ve kanunlara göre, işgaliyesini belediyeye ödemek kaydıyla serbest dolaşım hakkına sahiptir ve belediyeler tarafından resmi olarak kapatılmamış tüm alanlara özgürce park edebilir.

Görüşmelerimiz sonucunda Martı;

  • Yüksek kullanım kaynaklı Martı birikmesi olan, öncelikle 100, ardından da 500 adet İBB'nin belirleyeceği noktada ‘Scooter ve Bisiklet Park Yeri’ inşa edip İBB'ye hibe edecek,
  • İBB'nin ‘Scooter ve Bisiklet Park Yeri’ projesine destek vermek için bu alanlara park edilen Martı yolculuklarında yüzde 20 indirim uygulayacak,
  • 1,5 metreden dar kaldırımların haritasının çıkartılıp parklamanın bu bölgelerde kapatılması için ilgili belediyelere destek vermeye devam edecek,
  • Martıların daha rahat kullanılabilmesi için belediyelerin, bisiklet ve yaya yollarının arttırılması ve kaldırımların genişletilmesi adına atacağı tüm adımları destekleyecektir.

Şehirlerimizin sessiz, kaldırımlarımızın geniş, araçlarımızın paylaşımlı olacağı ulaşım devrimini tamamlayana kadar Martı, mücadelesine tüm kamu kurumları ile iş birliği halinde devam edecektir."

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.