Öğrenci Kariyeri Banner

Mars'tan Dünyaya Gönderilen Gizemli Sinyal!

Mars'tan Dünyaya Gönderilen Gizemli Sinyal!

"Dünya dışı bir medeniyetten mesaj almak, tüm insanlık için son derece dönüştürücü bir deneyim olacaktır"

Bilim insanları uzaydan alabilecekleri gizemli bir sinyale hazırlıklı olmak için denemeler yapıyorlar. 

24 Mayıs'ta Türkiye saatiyle 19.00'da Avrupa'nın Trace Gas Orbiter adlı uzay aracından Mars'tan Dünya'ya gizemli bir sinyal gönderildi. Gönderilen bu sinyal şifreli bir mesaj içeriyor. Sinyalin şifresi henüz çözülemedi.

Sinyal gönderildikten yaklaşık 16 dakika sonra Dünya'daki üç büyük radyo teleskopu tarafından tespit edildi. Tespiti gerçekleştiren bu üç teleskop: ABD'nin Batı Virginia bölgesindeki Green Bank Gözlemevi, Kaliforniya'daki Allen Teleskop Dizisi ve İtalya'nın kuzeyindeki Medicina Radyo Astronomi İstasyonu.

Projede sorumlu bilim insanları teleskopların yakaladıkları şifreleri çözmek için büyük çaba sarf ediyor. Sinyal çözüldüğünde proje başarıyla tamamlanmış olacak.

Deney, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki SETI enstitüsünden Daniela de Paulis tarafından yürütülüyor. SETI, NASA'nın Dünya dışı uygarlıklarla temas kurmak için üzerinde çalıştığı bir proje.

Daniela de Paulis: "Dünya dışı bir medeniyetten mesaj almak, tüm insanlık için son derece dönüştürücü bir deneyim olacaktır"  diye konuştu ve ekledi: "Bu deney, tüm kültürler ve disiplinler arasında açık uçlu bir anlam arayışını teşvik ederek, küresel işbirliği yoluyla bu senaryoyu somut bir şekilde prova etmek ve buna hazırlanmak için eşi görülmemiş bir fırsat sunuyor."

Araştırmacılara göre bu deney, gelecekte Dünya dışı yaşama ait bir sinyal yakalanması durumunda bilim insanlarının mesajı çözümlemek üzere birlikte çalışmaya teşvik edecek.

Ayrıca araştırmacılar, bu radyo sinyalini çözmek için halktan da yardım istiyor. Sinyal üzerinde görüş bildirmek isteyenler, projenin Discord sunucusuna ve internet sitesine yorumlarını gönderebilir.

Kaynak

 

 


Kardelen Özen

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Kardelen Özen..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.