Kağıt Toplayıcılığından KPSS Birinciliğe Uzanan Başarı Öyküsü

Kağıt Toplayıcılığından KPSS Birinciliğe Uzanan Başarı Öyküsü

Son günlerde Sosyal medyada Hakan Efe adlı bir genç konuşuluyor. Geçimini kağıt toplayarak sağlamaya çalışan  Hakan Efe, daha önce Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni yarıda bırakmak zorunda kalmış.

Maddi sıkıntılar eğitimine engel Oldu

Antalya'da fen lisesinden mezun olduktan sonra 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni kazanan Hakan Efe bu okulu beğenmedi ve bir yıl sonra Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ne yatay geçiş yapmayı tercih etti .

IndependentTürkçe’ye konuşan Efe, 'Marmara Üniversitesi'nde maddi imkansızlıklar içinde 1,5 yıl kadar okudum. Okulu bitirmeye çalışırken annemin kanser olduğunu öğrendim. Ülkedeki bazı sorunları da kafama takıyordum. Okuldan ayrıldım ve Antalya'ya döndüm. En azından son günlerinde annemin yanında olmak istiyordum' dedi.

Efe, 2018 yılındaki KPSS'ye de girdiğini ve o sınavda derece alarak Türkiye 13'ncüsü olduğunu anlattı.

Amirlerinin İşini yapmadığını görünce tepkisiz kalmadı

Maddi olanaklardan dolayı yarım bırakmak zorunda kaldığı Marmara Üniversitesi'ne memur olarak atanan Efe, amirleri ile sorun yaşadığını belirtti:

'İşlerini yapmıyorlardı. Aslında memuriyetten başka her şeyi yapıyorlardı. Amirler çalışmayınca iş yükü daha alttakilerin sırtına biniyordu. Ben de bu durumu Genel Sekretere şikayet ettim. İşini yapmayan onlardı ama sürülen ben oldum. Görev yerimi değiştirdiler. Bu benim çok ağrıma gitti ve ‘Memuriyetiniz sizin olsun' diyerek istifa ettim. Benim asıl sorunum bu ülkede teori ile pratiğin birbiriyle örtüşmemesi. Teoride mükemmel bir devletimiz var ama pratikte kesinlikle öyle değil.'

Kağıt toplayıcılığına başladı

2018 Temmuz'unda Türkiye 13'üncüsü olarak atandığı ,sırf doğruları söylediği için görev yerini değiştiren kurumdan   istifa ederek ayrılan Efe, tekrar Muratpaşa'ya dönme kararı aldı.

Ama karnını doyurması gerekiyordu. Çek-çek diye tabir edilen bir araba edindi ve kağıt toplamaya başladı.

Antalya sokaklarından topladığı kağıtları satarak geçimini sağlamaya çalıştı. 

Bu süre zarfında tekrar KPSS'ye girdi . Son girdiği sınavda ise Türkiye 25.'si oldu.

Az kaynakla çok iş başardı

''Bir konu anlatımı bir de soru bankası kitabı bitirdim. Sınava toplamda 1,5 ay kadar çalıştım'' diyen Efe, başarısının arkasında ''temelinin sağlam olmasının yattığını'' söyledi.

Memuriyete geri dönme kararı aldı

Ancak bu kez farklı bir yol izleyeceğini belirtti:

Artık hiçbir şeye kafayı takmadan, etliye-sütlüye karışmadan işime bakacağım. Yanlış şeyleri düzeltmek için enerji harcamayacağım.

 

 

Özgün İçerik 


Rumeysa İrmak

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Rumeysa İrmak ..

1 Yorum

  • FATMAGÜL ÖNAL

    İnsanların kendini ifade etmesine bile dayanamıyorlar. Bu çok üzücü. Devlet kurumlarındaki bu hiyerarşiye tahammül edemiyorum.

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.