Öğrenci Kariyeri Banner

Jale İnan İçin Google’dan Anlamlı Doodle!

Jale İnan İçin Google’dan Anlamlı Doodle!

Google, 27 Şubat 2001 tarihinde hayatını kaybeden Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan'ı özel bir doodle ile andı.

1998’den itibaren önemli olaylar, sanatçılar ve tatil günleri gibi tüm insanlık için önemli olan durumları doodle yaparak hatırlamamızı sağlayan Google, bu sefer de Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olan Jale İnan için özel bir doodle hazırladı.

Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek veren, çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasına öncülük eden İnan, doodle tasarımında heykellerin arasında karşımıza çıkıyor.

Jale İnan kimdir?

Jale İnan, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek verip, çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasına yardımcı olmuştur. Programlı kazıların dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı çeşitli kurtarma kazıları da yapmıştır.

1914 yılında İstanbul’da doğdu. Aleksander von Humboldt Vakfı’nın bursu ile, arkeoloji okumak üzere 1934 yılında Almanya’ya gitti. Bir yıl sonra da Türk Cumhuriyeti devlet bursunu kazandı. 1935-1943 yılları arasında klasik arkeoloji bilim dalında lisans ve doktora eğitimini Berlin ve Münih üniversitelerinde tamamladı.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün kurulması çalışmalarına katıldı ve bu kürsünün ilk asistanı olup Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in asistanlığını yapmaya başladı. Aynı yıl Arif Müfid Mansel’le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya’da Side antik kenti kazısına, ertesi yıl Perge antik kenti kazısına başladı. 1953 yılında doçent, 1963 yılında profesör oldu.

Jale İnan, Side ve Perge’deki kazıların dışında 1970-1972 yılları arasında Kremna (Bucak, Burdur) ve 1972-1979 yılları arasında Pampfilya Seleukeiası (Manavgat) antik kentlerinde kurtarma kazıları gerçekleştirdi. Antik dönem heykeltıraşlık sanatı üzerine çok önemli eserler verdi.

Yayınladığı kitaplar Anadolu’nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusundaki çok önemli başvuru eserleri arasına girdi. 1991 yılında Side’deki Apollon Tapınağı kazısı ve onarımı için emek harcadı; 1992-1993’te Perge tiyatro kazılarını gerçekleştirdi. 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin şeref üyesi oldu.

Son yıllarını Parkinson hastalığı ile mücadele ederek geçiren İnan,  2001 yılında hayatını kaybetti. 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.