Öğrenci Kariyeri Banner

İtalya'daki Etna Yanardağ'ı Patladı! Türkiye Nasıl Etkilenecek?

İtalya'daki Etna Yanardağ'ı Patladı! Türkiye Nasıl Etkilenecek?

İtalya'daki Etna Yanardağı harekete geçti ve çevresine kül saçmaya başladı. Yanardağdan çıkan küllerin Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu oldu. Meteroloji Genel Müdürlüğü bu konuyla ilgi açıklama yayınladı. 

Yanardağın kül püskürtmeye başlaması çevredeki yerleşim yerlerinde hayatı olumsuz etkiledi. Volkanik küller yerleşim yerlerine yağarken Katanya Havaalanı'nda da uçuşlar iptal edildi. Patlama sonucunda ölen ve yaralanan yok. Ancak kaydedilen görüntüler oldukça korkutucu.

Oluşan patlama çevre bölgeleri de etkiledi. Avrupa Uzay Ajansı’nın 22 Mayıs’a ait verilerine göre, kükürt dioksit Yunanistan üzerinden geçti ve Ege Denizi’ne ulaştı.

Kükürt dioksit, hava kirliliğine yol açtığı için asit yağmurlarına sebep olabiliyor.  Meteoroloji Genel Müdürlüğü de son paylaşımında İzmir’in iç kesimleri, Manisa ve Aydın’da sağanak yağış beklendiğini belirtti. Ancak kül bulutlarının Türkiye'yi etkilemesi şu anlık ihtimal dahilinde değil.

Meteroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı açıklama şu şekilde:

Son yaptığı açıklamada ise: "Genel Müdürlüğümüzce son yapılan HYSPLIT Tahmin Modeli ileri yörünge analizlerine göre, Etna kaynaklı kül bulutlarının Yunanistan'ın güneyinden geçerek deniz üzerinden doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir. Söz konusu Etna kaynaklı kül bulutlarının ülkemizi etkilemesi beklenmemektedir." diye ekledi.

Kaynak


Kardelen Özen

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Kardelen Özen..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.