Hayatınızı Değiştirecek 7 Küçük Adım

Bazı küçük adımlar hayatımızı değiştirebilir mi?

Hayatınız hakkında düşündüğünüzde veya kendinize dönüp baktığınızda gerçekten mutlu musunuz? Bu soruyu düşünürken en ufak bir tereddüt anınız olduysa belki de bir şeyleri değiştirmenin artık zamanı gelmiştir. Peki değişim yapmak gerçekten düşündüğünüz kadar zor mu? Aslında değişiklik yapmak konusunda çekimser olmanızın nedeni büyük düşünmek olabilir. Adım adım ilerlemeye ve küçük başlangıçlara ne dersiniz? Küçük adımların hayatımızda ne kadar fark yaratabildiğini merak ediyorsanız .

İşte hayatınızda fark yaratabileceğiniz 7 küçük adım !

1.Hayır demekten korkmayın

Daha fazla bu kelimeyi kullanmayı denemekle başlayın. Gerçekten arkadaşlarınızla buluşmak için zamanınız yoksa veya derslerinize/işinize odaklanmanız gerekiyorsa sadece ‘hayır’ diyebilirsiniz. Unutmayın ne kadar enerjik olursanız olun sonsuz değil.Bu yüzden gerçekten zamanınızı ve enerjinizi harcamak istemediğiniz durumlarda karşı tarafın kırılmasından korkmak yerine hayır demeyi deneyin.Bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin.Unutmayın bazen hayır demek kendinizi ve sınırlarınızı korumanın bir yoludur.

2. Yazmayı deneyin

Her zaman yazmak istediğiniz bir hikaye,uzun zamandır hazırlamak istediğiniz bir iş planı,planlamak istediğiniz bir tatil veya başlamak istediğiniz bir blog olabilir, sayfalarca yazmayı düşünmek yerine sadece birkaç cümle yazmayı deneyin.Bu sayede her gün kendinizi birkaç cümle yazarken bulacaksınız ve daha fazla yazmak isteyeceksiniz

3.Sağlıklı beslenmeye çalışın

Beslenme şeklinizi tamamen değiştirmeniz veya yediğiniz her şeyin tamamen sağlıklı besinler olmasını sağlamanız gerekmiyor. Mükemmelleştirme kaygısından uzaklaşın.Sadece yediklerinize dikkat etmeye çalışın.Bu gün  sadece sağlıksız tek bir seçim yapacağım. Sadece bu diyebilirsiniz.Mesela özellikle dizi izlerken abur cubur konusunda çizgiyi geçenlerdenseniz öncellikle bunu azaltmakla başlayabilirsiniz.Ayrıca beslenme biçiminizde değişiklikler yapmaya çalışırken gün içince 8 bardak su içmeyi amaçlamak yerine bir bardak daha fazla su içebilirsiniz.

4.Kendinizi gözlemleyin

Ertelediğiniz veya bir davranışınızdan rahatsızlık duyduğunuzu fark ettiğiniz de kendinize kızmak yerine bunun neden olduğunu düşünün. En çok ne zaman rahat hissettiğinizi, neyden ilham aldığınızı, ne zaman ağladığınızı veya kızdığınızı düşünün. Kendinize bir gözlemci gibi bakmayı deneyin. Hayatınızı bir kitap gibi okuduğunuzu farz edin.Neye nasıl tepkiler verdiğinizi keşfetmeyi deneyin.Belki de bu hayatınızı yönlendirmenize yardımcı olabilir.

5.Daha fazla okuyun

Kitap okuyabilecek biri değilseniz bile sorun değil. Ama öğrenmekten ve kendinizi geliştirmekten vazgeçmeyin. Güne haberleri okuyarak başlayabilirsiniz böylelikle gündemden de haberdar olmuş olursunuz. Ayrıca ilginç makaleler veya fikirlerini sosyal medyada paylaşan kişileri takip edebilirsiniz. Kitap okumak konusunda yeterince iyi değilseniz sadece günde 5 sayfa okuyarak başlayabilirsiniz.

6.Duyarlı olun

Hayatınıza, çevrenize en önemlisi kendinize karşı duyarlı olmayı deneyin. Birisi size bir mesaj gönderirse, gördüğünüzde cevaplayın. Mail adreslerinizi kontrol edin ve önemli olanlara hemen cevap vermeyi deneyin. Görmezden gelmekten vazgeçmenizin hayatınızda olumlu etkileri olabilir.

7.Geleceğiniz için şu anki rahatlığınızdan vazgeçin

Hayatınızı gerçekten değiştirmek istiyorsanız şu anı değil geleceğinizi düşünün ve ona göre adımlar atmaya başlayın.Şu an hayatınız çok rahat olabilir peki  10 yıl sonra ? Hayatınıza dönüp baktığınızda keşke demek istemeyenlerdenseniz seçim yaparken gelecekteki benliğinizi düşünerek adım atmayı deneyin.

Kaynak


Büşra Yıldız

Kocaeli Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.