Öğrenci Kariyeri Banner

Hangi Kişisel Bilgilerimiz Dark Web'de Ne Kadara Satılıyor?

Hangi Kişisel Bilgilerimiz Dark Web'de Ne Kadara Satılıyor?

İnternetin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte, güvenlik sorunları da art arda gelmeye başladı. Neredeyse her gün bir şirketin, platformun ya da uygulamanın hack’lendiği haberlerini alıyoruz. Bu siber saldırılar sırasında kullanıcıların kimlik bilgileri ve diğer özel bilgileri ele geçiriliyor. Peki bu bilgilerle neler yapıldığını hiç düşündünüz mü? 

KasperSky Türkiye, internetin karanlık yüzü olarak bilinen dark web'de hangi kişisel bilgilerinizin kaç paraya satıldığını gösteren bir paylaşım yaptı. Görünüşe göre kredi kartı başta olmak üzere birçok veri, dark web'de üç kuruşa satışa çıkarılıyor. 

Gündelik hayatımızda belki 10 belki de 20 adet siteyi ziyaret ediyoruz. Ancak bildiğiniz gibi internet, devasa bir mecra ve içerisinde milyarlarca web sitesini barındırıyor. Bizim bildiklerimiz, yani Google tarafından indekslenebilen siteler, gündelik hayattaki ağı oluştururken daha derinlerde deep web ve dark web gibi isimler verilen çok daha büyük ve karanlık ağlar yer alıyor. 

Hatta artık hepimizin görmüş olduğu bir görsele göre gündelik hayatta kullanılan ağ, internet dünyasının yalnızca küçük bir kısmını kapsarken deep web ve dark web ise buzdağının görünmeyen kısmı gibi internetin çok büyük bir kısmını kapsıyor. Bu platformlarda kişisel bilgiler, istihbarat bilgileri ve çok daha fazlası illegal bir şekilde satışa sunuluyor. Peki, internetin bu kısımlarında tam olarak hangi bilgilerimiz bulunuyor ve bu bilgiler kaç paraya satılıyor? 

Kaspersky Türkiye tarafından hazırlanan bu görsel, kişisel verilerinizin dark web'deki değerinin ne kadar olduğunu gösteriyor. 

Şu anda çeşitli ihlallerden dolayı dark web'de milyarlarca kullanıcı adı ve şifre bulunduğu tahmin ediliyor. Kişisel verilerin bu tür kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin ve satılmasının mağdurlar için oldukça ciddi sonuçları olabiliyor. 


Berkay  Aslan

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Berkay Aslan..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.