Hafta Sonunu Verimli Geçirmek İsteyenler İçin 12 Tavsiye

Hafta Sonunu Verimli Geçirmek İsteyenler İçin 12 Tavsiye

Haftasonlarımızda çoğumuz haftaiçinin stresini atıp deşarj olmak isteriz. Öte yandan haftaiçi yapmaya vaktimizin yetmediği diğer işlerimizi de tamamlamamız gerekiyor olabilir. Ama her şeyden önemlisi ailemize, arkadaşlarımıza ve kendimize verimli bir şekilde vakit ayırabilmemiz. Bu şekilde hem dinlenmiş hem de yenilenmiş olarak haftayı tamamlayabiliriz. 

Özellikle hayalini kurdukları hayatı yaşamak isteyen insanların haftaiçi ve haftasonu ayrımı olmadığını söylememiz gerekir. Bu insanlar aşağıda bahsedeceğimiz önerileri hayatlarının her anına yaymış durumdalardır.

12 ünlü ve başarılı kişinin haftasonu alışkanlıklarını sizin için derledik: 

1. "Erken kalkın" - Robert Iger

Bazen kendimizi çok yorgun hissettiğimiz için haftasonunun yarısını uyuyarak geçiriyor ve vücudumuzun buna ihtiyacı olduğunu düşünüyor olsak da, bunu tavsiye etmiyorlar. Araştırmalar beynimizin uyandıktan sonra ilk 2.5 ila 4 saat arasında maksimum verimle çalıştığını söylüyor. Disney CEO'su Robert Iger da, haftasonu dahil her gün 04.30'da kalkıp güne önde başlayanlardan. Bunun haricinde gün içinde yapacağınız küçük bir şekerleme zihninizi arındırıcı ve karar vermenizi kolaylaştırıcı bir etkide bulunuyor.

2. "Bir planınız olsun" - Benjamin Franklin

Uzun vadeli planlarlar kadar, hatta belki daha bile fazla, kısa vadeli planlar yapmak da önemli. Gün boyunca yatakta yatmak yerine kalkıp bizi bir şeyler yapmaya ittiği bir gerçek. ABD'nin kurucu babalarından Benjamin Franklin de uyanır uyanmaz gününü planlayanlardanmış.

3."Aynı anda birden fazla şey yapmayın" - Timothy Ferris 

Son dönemlerde trend olan "multitasking" insanları daha zeki kılan bir beceri gibi algılansa da başarılı insanlar bunu önermiyor. Amerikalı girişimci Timothy Ferris aynı anda birçok şey yapmak yerine, maksimum verimlilik almak adına her güne -haftasonu da dahil- en fazla 2 plan koyuyor ve onları bitirmeye odaklanıyor.

4."Aktif kalın" - Anna Wintour

Vogue gibi bir yayın devinin editörü olduğu halde Anna Wintour'un kendine günde en az 1 saat tenis oynamak için vakit ayırdığını biliyor muydunuz ? "Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” deyişi aynı zamanda aktif, sağlıklı, iyi çalışan beyinler için de geçerli. Buna elbette hafta sonları da dahil.

5. "Önceliklendirmeye Dikkat Edin” - Steve Jobs

Yaptığımız her şeyin dünyayı değiştirici etklere sahip olması gerekmez, diyor merhum Apple CEO'su Steve Jobs. Bizim için önemli olan yeterince yapmadığımızı düşündüğümüz işlere vakit ayırmalıyız haftasonlarında.

6. "Hobilerinize zaman ayırın" - Warren Buffett

Başarılı insanlar genelde kendilerini besleyici hobilere sahip insanlar oluyorlar. ABD'li yatırımcı Warren Buffett boş zamanlarında ukulele çalıyor, Oscar ödüllü oyuncu Meryl Streep örgü örüyor. Yaratıcılığı geliştirmek ve stres atmak adına hobiler oldukça önemli!

7. "Mindfulness uygulayın" - Oprah Winfrey

2013 yılında Forbes'un en başarılı ünlüsü seçilen Oprah, günde iki kez 20 dakika boyunca zihnini arındırdığını söylüyor. Farkındalığı artırma, ne istediğini, ne hissettiğini anlama ve özümseme gibi anlamlara gelen mindfulness tekniğini stresi azaltmada ve odağı artırmada oldukça etkili.

8. "Anı kaçırmanın da tanıdını çıkarın" - Randi Zuckerberg 

Facebook'un kurucusu Mark Zuckderberg'in kardeşinden gelen bu tavsiye de oldukça ironik! Sosyal medya ile, her zamankinden daha büyük bir hız ve kuvvetle pompalanan “her yerde olma, her şeyi yapma isteği” yerine, anı yaşama isteğinin, sadece bulunduğumuz yerde olma isteğinin tadını çıkarın diyor Zuckerberg. 

9. "Başarısızlıklar üzerine düşünün" - Bill Gates

Başarıyı kutlamak, ama daha önemlisi başarısızlık üzerine de düşünerek ders almak gerek diyen Bill Gates, geçen haftadan alınan dersleri düşünmek için hafta sonunu kullanıyor. The Happiness Project (Mutluluk Projesi) kitabının yazarı Gretchen Rubin, her gün o güne dair bir cümle yazmamızı ve haftasonu geldiğinde o cümlelere bakarak haftayo değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor.

10. "Gönüllü olun" - Richard Branson

Zengin insanların yüzde 73’ünün ayda 5 ya da daha çok saati gönüllü aktivitelerle geçirdiğini biliyor muydunuz? Dünyadaki açlık, iklim değişikliği gibi konular üzerine düşünmenin günlük hayattaki problemlerini çözmelerini de kolaylaştırdığını söylüyorlar. 

11. "Önünüzdeki haftaya zihinsel olarak hazırlanın" - Jack Dorsey

Günde 16 saat çalışmasıyla bilinen Twitter CEO’su Jack Dorsey, cumartesileri çalışmadığını, pazar günlerini ise geçen haftayı değerlendirip, önündeki haftayı planlayarak geçirdiğini söylüyor. Dorsey için, pazartesiye hazır olmanın ipucu bu.

12. "İvmeyi kaybetmeyin" - Jay Z

Düşünmek kadar yapmak da önemli en az. Yani sadece "planner" olarak kalmamalı "doer" olmaya da çalışmalı. Pek çok yazarın dediği gibi, yazar olmanın tek yolu iyi veya kötü demeden yazmaya devam etmek. İstediğini bulana kadar hata yapmaktan çekinmemek en önemlisi. Ünlü şarkıcı Jay Z de başarıya ulaşınca köşesine çekilmeyip hareketi, ivmeyi kaybetmemeyi öğütleyenlerden.

 

 

 

Özgün İçerik

 


Zeynep Akyıldız

Sabancı Üniversitesi - Bilgisayar Bilimleri

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.