Öğrenci Kariyeri Banner

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) kalıcı ikamet etme hakkı tanıyan Green Card başvuruları önümüzdeki ay başlayacak.

Her yıl ekim-kasım aylarında başlayan Green Card başvuruları dvprogram.state.gov/ adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. Mayıs ayı başlarında, katılımcılar DV başvuru durumlarını kontrol edebilir ve dvprogram.state.gov/ESC/ adresindeki Başvuru Durumu Kontrolü’ne tıklayarak seçilip seçilmediklerini öğrenebilirler. Katılımcıların Başvuru Durumu Kontrolü aracılığıyla bilgilerine erişebilmeleri için onay numaraları olması gerekiyor.

Green Card Başvuru Şartları:

  • Ülkenin, ABD hükümetince Green Card başvurusu yapabilen ülkeler arasında belirlenmiş olması. Türkiye, bu hakka sahip olan ülkeler arasında bulunuyor. ABD, son 5 yıl içinde kendi sınırları içine toplamda 50 binden fazla göç vermiş olan ülkelere genellikle Green Card başvurusu hakkı tanımıyor.
  • En az lise mezunu olmak.
  • Eğer lise mezunu olma koşulu sağlanamıyorsa, bu durumda geçen son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir işte en azından 2 yıl süresince çalışmış olmak. Bu iş deneyiminin ABD'nin Çalışma Bakanlığı'na ait meslek unvanları listesi gözetilerek, orada bulunan uygun unvan karşılığına göre bildirilmesi gerekiyor.
  • 18 yaşını geçmiş olmak. 18 yaşından küçük kişiler, ebeveynlerinin denetiminde başvuru yapabiliyor.

  • Green Card'ın resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapmak.
  • Başvuruda kullanılan fotoğrafın, gerekli ölçülerle ve mevcut görünüşle birebir uyumlu olması.
  • Başvuru sonrası verilen numarayı bir yere not almanız gerekiyor.
  • Green Card başvurusu internet üzerinden her başvuru döneminde yalnızca bir kez yapılabiliyor. Aynı yıl içinde aynı kişinin birden fazla başvuru gönderdiği tespit edilirse, başvuruları iptal edilerek diskalifiye ediliyor. Ancak farklı yıllarda açılan başvurularda aynı kişi yeniden Green Card başvurusu yapabiliyor. Green Card başvurusu sonucunda Green Card'a hak kazanıp kazanılmadığı, yine başvuru sistemi üzerinden, başvuru sonrasında verilen teyit iletisi onay kodu ile kontrol edilebiliyor.

Green Card için İngilizce bilme şartı aranmıyor. Başvuru sahipleri başvurularının sonucunu dvprogram.state.gov sitesindeki "Katılımcı Durum Kontrolü" sayfasına, elektronik başvurularını yaptıktan sonra kendilerine verilen onay numaralarını girerek görüntüleyebilirler.


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.