Facebook Tarihinin En Büyük Erişim Sorunu Neden Yaşandı?

Facebook Tarihinin En Büyük Erişim Sorunu Neden Yaşandı?

Facebook servislerinde yaşanan tarihin en uzun süreli kesintisinin arkasında ne olduğu hakkında birçok iddia var. Sorunun büyük olasılıkla Facebook'un yaşadığı bazı teknik sorunlardan ve hatalarından kaynaklandığını söyleniyor.

Facebook ve bünyesine barındırdığı Instagram, WhatsApp gibi tüm servislerde bu akşam saatlerinden itibaren ciddi bir erişim sorunu meydana geldi. Erişim sorunu bütün akşam devam ederken Tüm akşam boyunca devam eden erişim sorunu kullanıcılar arasında büyük tartışmalara neden oldu. 

Konu hakkında açıklama yapan Facebook, sorunu çözmek için çalıştıklarını ifade ederken durumun sebebine yönelik herhangi bir açıklama da ise bulunmadı. Açıklama yapılmaması hacklendiği yönündeki iddiaları güçlendirmiş oldu.

Bu tür gündemler hâlâ sıcakken ve henüz resmi açıklamalar gelmemişken ortaya atılan her gerekçenin yalnızca birer iddia olduğunu bilmemiz gerekiyor. Açıklama yapılmadıkça bilgi kirliliği her dakika artıyor. 

Karşımıza çıkan güçlü iddialardan biri de Facebook'un bu akşam yaşadığı tarihi çöküşün arkasında şirketin BGP ve DNS sunucularında yaşadığı hataların olduğu iddiası. İddianın kaynağında ise CloudFlare başkan yardımcısı Dane Knecht yer alıyor.

Knecht, attığı bir tweet ile Facebook'un DNS sunucularının çöktüğünü ve BGP'nin de (Border Gateway Protocol - Sınır Geçit Protokolü) devre dışı kaldığını söyledi. Gelişmiş bir yönlendirme protokolü olan BGP, internette yer alan otonom sistemler arasında bilgi paylaşmayı, yönlendirme yapmayı sağlayan ağ protokolü ve internette yaptığımız tüm aramalar temelde bu protokol sayesinde gerçekleşmekte.

Ancak BGP'nin devre dışı kalması, söz konusu sistemde hiçbir işlemin yapılamaması, Facebook'un böyle bir senaryoda kendi DNS sunucularına erişememesi anlamına geliyor. Facebook ağına BGP yönlendirmesi olmadan Facebook'un kendi DNS sunucularına erişim sağlanamıyor. Aynı şekilde Facebook'un sahip olduğu Instagram, WhatsApp ve Oculus VR'a da erişilemiyor.

İddialar ancak Facebook resmi bir açıklama yaptığında kesinleşecek. Tüm dünya Zuckerberg'ten bir açıklama bekliyor.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.